فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

امروز ۲۳ اسفند همزمان با آغاز اکران فیلم‌های بسته ویژه نوروز ۱۴۰۳ مروری داریم بر فیلم‌های منتخب اکران نوروز با این دید که آیا رونقی که سینمای ایران در سال ۱۴۰۲ داشت در سال جدید تکرار می‌شود؟

سیدامیرشایان حقیقی؛ دوم اسفند ماه بود که روح الله سهرابی مدیرکل اداره نظارت بر نمایش فیلم اعلام کرد که فیلم‌های «تمساح خونی»، «بی‌بدن»، «آسمان غرب»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز» و «ایلیا در جستجوی قهرمان» برای اکران نوروزی انتخاب شده‌اند و امروز ۲۳ اسفند به عنوان تاریخ آغاز اکران نوروزی اعلام شد، البته «تمساح خونی» از فرصت ویژه اکران زودتر از موعد برای فیلم های نوروزی بهره برد و از ۱۶ اسفند ماه به پرده سینماهای سراسر کشور آمد و از قضا تاکنون به فروش خوبی دست یافته و پنجشنبه و جمعه پر رونقی را تجربه کرده است.

همچنین اکران فیلم‌های نوروزی سینماهای منتخب گروه سینمایی «هنروتجربه» به صورت همزمان از امروز با نمایش 2 فیلم بلند سینمایی و یک بسته فیلم کوتاه شامل ۵ فیلم آغاز می‌شود. فیلم های بلند «نویسنده مرده است» به کارگردانی شهاب حسینی، «عروسک» به کارگردانی اصغر یوسفی نژاد و فیلم های کوتاه «مورس»، «نفس نکش»، «رویای نیمه جان»، «اسپاسم»، «گوشت تلخ» برای اکران نوروزی «هنروتجربه» انتخاب شده اند.

در ادامه و به عنوان مقدمه «بسته پیشنهادی نوروزی مهر به مخاطبان سینما» مروری بر فیلم‌های اعلام شده و چینش و ترکیب بسته اکران نوروزی خواهیم داشت.

تنوع ژانر در عین رقابت تنگاتنگ

با توجه به صحبت های مدیرکل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی، تعداد بالای فیلم‌های متقاضی اکران، تعداد قابل توجه آثار پرمخاطب اجتماعی، کمدی، دفاع مقدس و کودک و نوجوان و حضور این آثار در صف اکران و همچنین تقارن عید نوروز و ماه مبارک رمضان پیچیدگی و حساسیت های ویژه ای برای بسته اکران نوروزی ایجاد کرده اما تلاش شده است چینش اکران نوروزی به گونه‌ای انجام شود که همه سلایق را پوشش دهد و از سینمای دفاع مقدس تا سینمای کودک و نوجوان، اجتماعی، ورزشی و کمدی در سبد اکران نوروزی جانمایی شود.

از همین رو در بسته اکران نوروزی این دوره ۲ فیلم کودک و نوجوان، یک فیلم جنگی و ۴ فیلم اجتماعی با مضامین طنز، ورزشی و پرونده های قضایی به رقابت می‌پردازند.

نوروز فیلم اولی‌ها

با نگاهی به ترکیب بسته فیلم های نوروزی به تعبیری می‌توان گفت امسال عید فیلم اولی‌ها است؛ علی ثقفی کارگردان «پرویز خان» که پیش از این در زمینه کارگردانی تئاتر و فیلم کوتاه و مستند فعالیت داشته است، قربانعلی طاهرفر کارگردان «آپاراتچی» که از دانش آموختگان انجمن سینمای جوانان و فعال در جشنواره فیلم عمار بوده است، جواد عزتی کارگردان «تمساح خونی» که بازیگر نام آشنای سینما است، مرتضی علیزاده کارگردان «بی بدن» که پیش از این تجربه موفقی در تولید فیلم کوتاه داشت، فیلمسازانی هستند که با اولین تجربه سینمایی خود در بسته اکران نوروزی حضور دارند. فیلمسازانی که در بخش نگاه نو چهل و دومین جشنواره فیلم فجر حضور نیز داشتند و در تلاش هستند تا کنشگران جدی فردای سینما ایران باشند.

فجر منهای یک

بسته های اکران نوروزی تا پیش از این به گیشه توجه جدی داشتند و بعضا آثار غایب در فیلم فجر سهم قابل توجهی از اکران نوروزی را به خود اختصاص می دادند. همچنین معمولا حضور کمدی‌هایی که در جشنواره فیلم فجر حضور نداشتند، در بسته نوروزی پررنگ بود اما در بسته نوروزی این دوره برخلاف سال‌های گذشته شاهد حضور پررنگ آثار چهل و دومین جشنواره بین المللی فجر هستیم به طوری که از میان ۷ فیلم، ۶ اثر «تمساح خونی»، «بی‌بدن»، «آسمان غرب»، «پرویزخان»، «آپاراتچی»، «نوروز» در جشنواره فیلم فجر حاضر بوده و مورد توجه جشنواره قرار گرفتند و تنها «ایلیا در جستجوی قهرمان» در چهل و دومین جشنواره فجر حضور نداشته است که این فیلم هم اولین بار در جشنواره کودک و نوجوان اصفهان حاضر بود از همین رو می‌توان گفت توجه به فیلم‌های جشنواره فجر و سهم ویژه این آثار در بسته اکران نوروزی و تداوم این رویکرد می‌تواند منجر به تقویت جایگاه این جشنواره در مدیریت سینمایی کشور و توجه بیش از پیش فیلمسازان به جشنواره فیلم فجر شود. همچنین اتخاذ این سیاست می‌تواند منجر به نزدیک شدن گیشه سینما و اکران عمومی به جشنواره شود.

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

تقارن اکران نوروزی و ماه رمضان

این دوره از اکران های نوروزی با ماه مبارک رمضان همزمان شده است و بدون تردید این تقارن می‌تواند فرصت ها و محدودیت هایی برای اکران و فروش فیلم ها ایجاد کند به عنوان مثال از ۱۱ تا ۱۵ اسفند ماه و ایام شهادت امیرالمومنین (ع) ممکن است اکران برخی آثار از جمله فیلم‌های طنز و کمدی را تحت تاثیر قرار دهد یا از طرف دیگر تقارن با ماه رمضان این فرصت را برای اکران نوروزی فراهم کرده تا سینماها در این ایام تا نیمه شب فعال بوده و محدودیتی در زمینه اکران در خارج از ساعت فعالیت‌های مرسوم سالن‌های سینما وجود نداشته باشد از همین رو می‌توان گفت 2 هفته پیش رو گلدن تایم و موثرترین زمان اکران به شمار می‌رود، البته تاثیرات مثبت و منفی این تقارن بر فروش و اقبال مخاطبان در انتهای اکران بسته نوروزی قابل ارزیابی است.

اکران های مردمی

ظرفیت اکران مردمی جشنواره عمار پای کار فیلم های «آسمان غرب»، «پرویزخان»، «آپاراتچی» و «ایلیا در جستجوی قهرمان» آمده است و آماده پخش این آثار در قالب اکران سیار و اکران در مناطق محروم و فاقد سینما است. از طرف دیگر عدم تغییر قیمت بلیت های سینمایی تا عید فطر می‌تواند فرصت خوبی برای اکران فراهم کند.

در ادامه به معرفی اجمالی فیلم‌های اکران نوروزی می‌پردازیم:

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

تمساح خونی

جواد عزتی بازیگر محبوب سینمای ایران این بار در قامت کارگردان به عرصه آمده است و درخشش «تمساح خونی» در جشنواره فجر و دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی فیلم اول نوید حضور جواد عزتی به عنوان یک فیلمساز محبوب و کاربلد را می‌دهد.

«تمساح خونی» یک کمدی اجتماعی پرستاره است و به نظر یکی از کارهای پرفروش ۱۴۰۳ می‌آید. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «من یه تمساحم، یه تمساح خونی! یه آدم زخمی که کل زندگیش فقط باخته و چیزی برای از دست‌ دادن نداره … ولی باز دلش ریسک‌های بزرگ می‌خواد!»

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

پرویز خان

محصول سازمان اوج و اولین ساخته علی ثقفی که دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را از جشنواره فجر دریافت کرده است، روایتی جذاب و هیجان انگیز از تیم ملی ایران به هدایت پرویز دهداری است و به ماجرای جنجالی استعفای ۱۴ بازیکن تیم ملی می‌پردازد.

موضوع فوتبالی، شخصیت پردازی مناسب، حضور کاراکترهای محبوبی چون احمدرضا عابدزاده، سیروس قایقران و جواد زرینچه در فیلم، هیجان مخاطبان و همراهی آن‌ها را با «پرویز خان» در جشنواره فجر به همراه داشت که نشان از اقبال مخاطبان و همچنین شکل گیری حواشی برای این اثر می‌دهد.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: «روایتی از بازیکنان ستاره و باتجربه تیم ملی اسـت کـه زیـر نظـر پرویز دهداری از تیم ملی استعفا می‌دهند.»

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

آپاراتچی

قربانعلی طاهرفر برای این اثر سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم فجر را دریافت کرده است، این فیلم در فضای دهه ۶۰ و با بهره گیری از لهجه ترکی به چالش های فیلمسازی یک نقاش عاشق سینما به صورت طنز می‌پردازد و حاصل تولید مشترک فارابی و سوره است.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: «این فیلم اقتباسی از کتابی با همین نام است. داستان جلیل، نقاش ساختمان عاشق سینماست که دستی در فیلمسازی هم دارد و می‌خواهد از هر طریقی که شده نخستین فیلم سینمایی خود را ساخته و به بزرگ‌ترین رویایش که دریافت سیمرغ جشنواره فجر است دست پیدا کند.»

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

نوروز

شاید نوروز مرتبط ترین اثر با مفهوم عید نوروز است که در این ایام روی پرده می‌رود؛ اثری که به سنت های ایرانی آغاز سال و آمدن بهار می‌پردازد. علی نصیریان در این فیلم نقش آفرینی می‌کند.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: نوروز در راه اسـت ولی اهریمن در کمین است.

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

آسمان غرب

فیلم «آسمان غرب» به کارگردانی محمد عسگری برشی از زندگی خلبان شهید علی اکبر شیرودی و اوایل حمله رژیم بعث به ایران را روایت می‌کند و از پروداکشن قابل توجهی بهره برده است. همچنین اولین بازنمایی سینمایی از شهید همدانی را در این فیلم شاهد هستیم. اگر به «حمله به اچ ۳»، «عقاب‌ها» و فیلم هایی اکشن جنگی علاقه دارید، «آسمان غرب» می‌تواند گزینه خوبی برای تماشا باشد.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: «آسمان غرب» بــا نگاهــی متفــاوت، رشــادت، غیــرت و میهن‌دوســتی خلبــان شــهید علی‌اکبــر شــیرودی و دیگــر همرزمانــش را در روزهای آغازین جنگ بــه تصویــر می‌کشــد.

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

بی بدن

«بی بدن» اولین تجربه سینمایی مرتضی علیزاده است اما امضای کاظم دانشی کارگردان «علفزار» در این اثر پررنگ‌تر است و یکی از جنجالی ترین و پرحاشیه ترین کارهای فجر اخیر محسوب می‌شود؛ اثری اجتماعی با درون مایه حقوقی و جنایی در فضایی شبیه فیلم «علفزار» ساخته قبلی کاظم دانشی.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: «قصـه‌ فیلم درباره کشته شدن دختری اســت کــه خانــواده‌اش بــه دنبــال جنــازه او هســتند.»

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

ایلیا، جست‌وجوی قهرمان

اثری برای مخاطب کودک و نوجوان که اولین بار در سی و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان جایزه بهترین فیلم را دریافت کرد. با توجه به اقبال مخاطبان سینما به انیمیشین «بچه زرنگ» این اثر می‌تواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

در خلاصه داستان این انیمیشن آمده است: «آرش یکی از چهار گیمر برتر جهان است که وارد یک بازی آنلاین عجیب شده است. خانواده‌ آرش تلاش می‌کنند او را از خطرات این بازی حفظ کنند ولی توطئه بزرگتری در پیش است …»

فجر منهای یک در نوروز فیلم اولی‌ها/ آیا رونق به سینما می‌آید؟!

نویسنده مرده است

اثری به کارگردانی شهاب حسینی است که فیلمنامه‌ آن نوشته آرش عباسی است و بازیگران خارجی نظیر جیمز واگنر و جیا مورا در آن حضور دارند و در کشور آمریکا ساخته شده است. این فیلم جوایز مختلفی از جشنواره‌های خارجی به دست آورده است و در گروه سینمایی «هنروتجربه» به صورت دوبله اکران خواهد شد.

عروسک

«عروسک» آخرین ساخته زنده‌یاد اصغر یوسفی‌نژاد و تهیه کنندگی جلیل اکبری‌صحت که ۲ سال قبل متقاضی شرکت در جشنواره چهلم فیلم فجر بود و هیات انتخاب آن را رد کرد هم اکنون در گروه سینمایی «هنروتجربه» اکران شده است.

داستان «عروسک» همانند اولین ساخته یوسفی‌نژاد «اِو» در تبریز اتفاق می‌افتد و به زبان ترکی ساخته شده است.

در ادامه و در قالب گزارش‌هایی با عنوان «پیشنهاد نوروزی مهر به مخاطبان سینما» به معرفی آثار سینمایی اکران نوروزی به صورت جداگانه می‌پردازیم.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا