انتخاب شعار نمایشگاه، تعطیلی یک‌شهرکتاب و دو انتصاب

انتخاب شعار نمایشگاه کتاب، تعطیلی شهر کتاب بهشتی و دو انتصاب در بنیاد سعدی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی از جمله مهم‌ترین اخبار این هفته حوزه کتاب و ادبیات بودند.

با نزدیک شدن به بهار کتاب ایران حوزه کتاب و ادبیات به صدر اخبار فرهنگی آمده است به شکلی که در مطالعه و مرور اخبار این هفته این حوزه ۱۰ خبر مهم بررسی می‌شوند.

انتخاب شعار نمایشگاه کتاب، تعطیلی شهر کتاب بهشتی، انتصاب معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی و انتصاب مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از جمله مهم‌ترین اخبار این هفته حوزه کتاب و ادبیات بوده است.

تمدید ثبت نام اصحاب رسانه برای حضور در نمایشگاه، آغاز عملیات اجرایی آماده‌سازی نمایشگاه کتاب، انتشار فراخوان سی‌ویکمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی، آغاز ثبت‌نام ناشران دیجیتال برای نمایشگاه کتاب، دیدار احمدوند و سفیر هند در آستانه نمایشگاه کتاب، آغاز مرحله واریز وجه ناشران برای حضور در نمایشگاه از جمله دیگر اخبار مهمی است که در این گزارش به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

مشروح این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

انتخاب شعار سی‌وپنجمین نمایشگاه کتاب تهران

علی رمضانی قایم‌مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در پیامی در حساب کاربری خود در فضای مجازی نوشت: بخوانیم و بسازیم» به عنوان شعار سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انتخاب شد.

«بخوانیم و بسازیم» شعار محوری فعالیت‌های کتابی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۴۰۳ نیز خواهد بود.

آغاز عملیات اجرایی آماده‌سازی نمایشگاه کتاب

حسین تیموری مدیر کمیته اجرایی و پشتیبانی نمایشگاه کتاب تهران گفت: عملیات اجرایی آماده‌سازی این دوره از نمایشگاه در مصلی امام خمینی (ره) آغاز شده است.

وی افزود: هم‌اکنون بخش‌های مختلف مصلی امام خمینی (ره) به ستاد برگزاری سی‌پنجمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تحویل داده شده است و تلاش خواهد شد تا فرایند آماده سازی بخش‌ها مطابق جدول زمانبندی انجام شود و تا شروع در نوزدهم اردیبهشت (۱۴۰۳) آماده بهره برداری باشد.

آغاز ثبت‌نام ناشران دیجیتال برای حضور در نمایشگاه

ثبت‌نام ناشران دیجیتال برای حضور در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از چهارشنبه ۲۹ فروردین آغاز می‌شود و ناشران می‌توانند تا پنجم اردیبهشت با مراجعه به سامانه ketab.ir ثبت‌نام کنند.

شیوه حضور ناشران دیجیتال در نمایشگاه صرفاً به صورت فیزیکی خواهد بود و ناشرانی که دارای مجوز از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی را دارا باشند امکان ثبت نام در این نمایشگاه را دارند.

دیدار احمدوند و سفیر هند

یاسر احمدوند رییس سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه‌شنبه ۲۸ فروردین با رود را گائوراو شرست؛ سفیر هند در ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار علی رمضانی قائم مقام و سخنگوی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و اسماعیل جانعلی‌پور مدیر کمیته ناشران خارجی و مدیر کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

احمدوند در این دیدار با بیان اینکه ظرفیت ایجاد شده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران منجر به توسعه فرهنگی می‌شود، گفت: امیدوارم با مساعدت، همکاری و همراهی مجموعه فعالان فرهنگی ایران و هند ارتباط فرهنگی بین دو کشور رو به رشد حرکت کند.

آغاز مرحله واریز وجه ناشران برای حضور در نمایشگاه کتاب

محمد اللهیاری مدیر کمیته ناشران داخلی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: ناشران متقاضی حضور در این نمایشگاه تا ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۲ برای ثبت‌نام فرصت داشتند. ناشرانی که برای شرکت در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ثبت‌نام کرده‌اند، از چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ تا پایان روز شنبه اول اردیبهشت ۱۴۰۳ فرصت دارند با مراجعه به صفحه «ثبت‌نام ناشران داخلی» در سامانه ketab.ir در بخش «پیگیری ثبت‌نام نمایشگاه» نسبت به ثبت شماره حساب بانکی و واریز وجه علی‌الحساب دریافت غرفه اقدام کنند.

تمدید ثبت‌نام اصحاب رسانه برای حضور در نمایشگاه

ثبت‌نام اصحاب رسانه برای حضور در سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا ۲۷ فروردین (۱۴۰۳) تمدید شد. تاکنون ۴۴۸ نفر از اصحاب رسانه برای حضور و فعالیت در این دوره از نمایشگاه ثبت‌نام کرده‌اند.

تعطیلی «شهر کتاب بهشتی»

بنا بر اعلام روابط عمومی شهر کتاب، شنبه ۲۵ فروردین ماه در صفحه مجازی خود با صدور اطلاییه ای از تعطیلی «شهر کتاب بهشتی» به دلیل افزایش بهای اجاره ملک خبر داد.

انتصاب معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی

غلامعلی حدادعادل رییس بنیاد سعدی با صدور حکمی سیدعلی موسوی زاده را به عنوان معاون جدید امور بین الملل این بنیاد منصوب کرد.

انتشار فراخوان سی‌ویکمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی

فراخوان سی و یکمین جشنواره ملی کتاب سال با هدف ایجاد نشاط علمی در فضای دانشگاهی کشور، شناسایی و حمایت از دانشجویان نوقلم و صاحب اندیشه، معرفی و تجلیل از ناشران فعال در زمینه آثار دانشجویی و تقویت روحیه تتبع و پژوهش در میان دانشگاهیان منتشر شد.

انتصاب مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی

علیرضا مختارپور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با صدور حکمی عبدالله اسدی را به عنوان مشاور رئیس سازمان و مدیرکل اداره کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان منصوب کرد.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا