جزییات جشنواره عکس نیکوکاری تشریح شد

در نشست خبری اولین جشنواره عکس نیکوکاری، جزییاتی از این جشنواره توسط حسن غفاری دبیر رویداد تشریح شد.

نشست خبری اولین جشنواره ملی عکس نیکوکاری بعدازظهر یکشنبه دوم اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

مهدی توسلی مدیر مرکز فرهنگ نیکوکاری خیر ماندگار در ابتدای نشست درباره چرایی برگزاری این جشنواره گفت: مرکز فرهنگ نیکوکاری خیر ماندگار از سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرده است و این جشنواره را با هدف گسترش توجه عمومی به فرهنگ نیکوکاری و ترویج نگرش به فرهنگ نیکوکاری در رویدادها و جریان هنری کشور و همچنین گسترش دغدغه و همبستگی اجتماعی در سطح نخبگان، انجمن‌ها و نهادها با فرهنگ نیکوکاری برگزار خواهد کرد.

وی بیان کرد: موضوع جشنواره «نیکوکاری در جامعه ایرانی» است و بر اساس شعار هر ایرانی یک خیر ماندگار فعالیت داریم. در این موضوع با مصادیقی چون وقف، فرهنگ اهدای عضو، تکریم سالمندان، کمک به بیماران خاص، حفظ محیط‌زیست و حیات‌وحش، فعالیت‌های داوطلبانه، حمایت از سرپرستان خانوار، توانمندافزایی توان‌یابان و مدیریت بحران آب، آثار را پذیرا خواهیم بود.

توسلی درباره بخش رویدادهای نیکوکارانه این بنیاد اظهار کرد: در برنامه‌های قبلی خیریه، جشنواره شعر نیکوکاری را برگزار کردیم و در ادامه آن در بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر به فیلم سینمایی «دروغ‌های زیبا» که مفهوم نیکوکاری و انسان‌دوستی را ترویج می‌کرد، جایزه دادیم و با توجه به ضرورت موجود، در ادامه به سمت برگزاری جشنواره عکس نیکوکاری رفتیم.

در ادامه حسن غفاری دبیر جشنواره عکس خیر ماندگار نیز گفت: به موضوع نیکوکاری در ادبیات و تاریخ ادبیات ما خیلی جدی توجه شده است. وقتی اشعار فردوسی و حافظ را مرور می‌کنیم، می‌بینیم خیلی به این موضوع و به عنوان صفتی انسانی پرداخته شده است. یکی از بندهای اساسنامه این مرکز، ترویج فرهنگ نیکوکاری و همدلی است چیزی که در جامعه به آن کمتر پرداخته شده است.

وی بیان کرد: این بنیاد برای گسترش فرهنگ نیکوکاری از جامعه عکاسی کمک خواسته است. بخش‌های جشنواره شامل «مستند»؛ عینیت‌گرایی، واقع‌گرایی و بازنمودی، «عکاسی هنری معاصر»؛ تولید تصویر مفهومی با رویکرد عکاسی مستند یا تولیدی از عکس دست‌کاری و کارگردانی‌شده است و بخش «ویژه» که موضوعی آزاد دارد اما جهان از نگاه افراد دارای معلولیت روایت می‌شود.

غفاری گفت: شرکت در این جشنواره عکس برای همه عکاسان و هنرمندان آزاد است و آثار ارسالی باید از ۱۳۹۰ به بعد در جغرافیای ایران عکاسی شده باشند و محدودیتی در زمان و جغرافیای تولید اثر در بخش عکاسی هنری معاصر وجود ندارد. عکس‌های ارسالی می‌تواند با دوربین عکاسی یا تلفن همراه ثبت شده باشند اما باید کیفیتی مناسب چاپ داشته باشند.

دبیر جشنواره عکس نیکوکاری در پایان درباره داوران توضیح داد: گروه داوران متشکل از سیف الله صمدیان، سیدعباس میرهاشمی و فاطمه بهبودی برای بخش مستند و ویژه و مهدی وثوق‌نیا، شادی قدیریان و مهدی مقیم‌نژاد برای بخش عکاسی هنری معاصر هستند. در بخش مستند، تک عکس و مجموعه عکس مورد داوری قرار می‌گیرد.

جشنواره و مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی عکس نیکوکاری شهریور ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا