جشنواره صداهای جهان انجمن قلم آمریکا هم لغو شد

پس از تبعاتی که حملات اسراییل به غزه برای انجمن قلم آمریکا (پن) داشت، این‌نهاد فرهنگی مجبور شد فستیوال صداهای جهان ۲۰۲۴ خود را هم لغو کند.

پس از ماه‌ها تشدید اعتراض‌ها به واکنش انجمن قلم نسبت به حملات اسرائیل به مردم بی‌گناه غزه، و تنها چهار روز پس از لغو جوایز ادبی سالانه این انجمن، حالا سازمان مبارزه با آزادی بیان (پن) آمریکا لغو جشنواره صداهای جهانی خود را هم اعلام کرده است.

این سازمان با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی که در وب سایت آن منتشر شد، دیروز تصمیم برای لغو جشنواره را که قرار بود در نیویورک و لس‌آنجلس برگزار شود اعلام کرد.

بیستمین دوره جشنواره صداهای جهانی ابتدا قرار بود با حضور بیش از ۱۰۰ نویسنده در بیش از ۳۵ برنامه مختلف برگزار شود، اما پس از آنکه در ماه مارس شماری از نویسندگان برجسته؛ از جمله نائومی کلاین، میشل الکساندر، هشام مطر و لری مور در اعتراض به نوع واکنش این انجمن نسبت به نسل کشی غزه توسط اسرائیل از آن کنار رفتند، چرخ‌ها شروع به از کار افتادن کردند و ده‌ها شرکت کننده دیگر نیز در ۶ هفته بعد از آن‌ها پیروی کردند. اعتراض نویسندگان چنین خلاصه شده بود: باوجود جنگ مداوم اسرائیل علیه مردم غزه، ما معتقدیم انجمن قلم آمریکا به تعهد اعلام شده این سازمان برای صلح و برابری برای همه، خیانت کرده است.

تاکنون ۲ رویداد از ۳ برنامه سالانه انجمن قلم آمریکا لغو شده و بسیاری در جهان کتاب و فراتر از آن متعجب هستند که آیا برگزاری جشن ادبی سالانه انجمن پن که قرار است ۱۶ ماه می در موزه تاریخ طبیعی آمریکا شکل بگیرد، ممکن هست یا خیر؟

سوزان ناسل، مدیر عامل PEN آمریکا به نیویورک تایمز گفته است: روز به روز جلو می‌رویم.

در بیانیه مطبوعاتی انجمن قلم آمده است: تصمیم لغو این جشنواره به سادگی گرفته نشد و این امر در بحبوحه الگوی فزاینده سرکوب گفتمان در مؤسسه‌های فرهنگی و دانشگاه‌های آمریکا اتفاق می‌افتد. همچنین افزوده شده: این رویداد، و مأموریت انجمن قلم آمریکا، ارتقای نویسندگان و گفت‌وگو بین آرای متفاوت است؛ با این حال، ما از نویسندگانی شنیده‌ایم که تحت فشار شدید کسانی قرار گرفته‌اند که هر فردی را که در رویدادهای ما شرکت کرده‌اند، به‌عنوان طرف‌دار جنگ غزه توصیف می‌کنند.

در ادامه افزوده شده: یکی از ویژگی‌های اصلی جشنواره برنامه‌ریزی‌شده حضور چندین نویسنده فلسطینی در آن بود که این امکان را فراهم می‌کرد هم درباره جنگ و هم درباره کتاب‌ها و آثار خود صحبت کنند. متاسفیم که این امر امکان‌پذیر نیست و از ده‌ها نویسنده‌ای که از سراسر کشور و جهان قصد حضور در این رویداد را داشتند سپاسگزاریم.

در عین حال بسیاری از نویسندگان همکاری نکردن با این رویداد را به عنوان ابراز اعتراض به واکنش پن آمریکا به جنگ غزه توضیح دادند. با این حال، از ده‌ها نویسنده نیز شنیده‌ایم که مجبور شده‌اند حملات سختی را در رسانه‌های اجتماعی و مطالبات سنگین برای فاصله گرفتن از قلم آمریکا تحمل کنند. خیلی‌ها گفتند واقعاً می‌ترسند. به عنوان سازمانی که عمیقاً به آزادی نویسندگان برای بیان وجدان خود اهمیت می‌دهد، نگران هر شرایطی هستیم که بیان افکار نویسندگان برای آن‌ها خطر داشته باشد. در این وضعیت برگزاری جشنواره با رعایت اصولی که ۲۰ سال پیش بر اساس آن پایه گذاری شده بود، غیرممکن شد.

کلاریس روزاز شریف، مدیر برنامه‌نویسی ادبی PEN آمریکا، گفت: ما به نویسندگانی که از وجدان خود پیروی کرده‌اند و در کنار کسانی که به دلیل فشارهایی که با آن‌ها روبه‌رو بودند، ناچار به این تصمیم هستند، احترام می‌گذاریم. ما متعهد هستیم که در آینده نزدیک یک گردهمایی برای ایجاد فضایی برای مبارزه با مسائلی که جامعه ادبی و سازمان خودمان را درگیر کرده است، داشته باشیم.

این جشنواره قرار بود ۸ تا ۱۱ می (۱۹ تا ۲۲ اردیبهشت) در نیویورک و ۸ تا ۱۶ می (۱۹ تا ۲۷ اردیبهشت) در لس‌آنجلس برگزار شود.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا