نخستین واکنش مدیر جشنواره کن به رسوایی‌های جنسی و اخلاقی؛ فقط سینما برایمان مهم است!

مدیر جشنواره کن تیری فرمو با نادیده‌گرفتن تمامی اخبار در خصوص آزار و اذیت جنسی شماری از عوامل سینما که در این فستیوال حضور دارند، تاکید کرد که این رویداد سینمایی جایی برای بحث و جدل غیر سینمایی نیست.
اگر جنجال‌هایی در طول جشنواره کن وجود داشته باشد، «سعی می‌کنیم از آنها دوری کنیم». فرمو روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی پیش از آغاز فستیوال گفت.«همانطور که اطلاع دارید سال گذشته مجادلاتی پیش آمد و بنابراین امسال تصمیم گرفته‌ایم جشنواره‌ای بدون بحث و مرافعه برگزار کنیم تا مطمئن شویم که علاقه اصلی همه ما برای حضور در اینجا سینماست.» او افزود که چنانچه موضوعات دیگری غیر از سینما در ایام برگزاری این رویداد مطرح شود، به جشنواره کن مربوط نیست.
این سخنان چند روز پس از آن بیان شد که رسانه‌ها خبر دادند که اتفاقی بسیار بزرگ در حال رخ‌دادن است که می‌تواند هفتادوهفتمین دوره جشنواره به جنجالی‌ترین دوره تبدیل کند.هفته پیش رسانه‌های فرانسوی از فهرستی ده نفره از عوامل سینما (بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده) پرده برداشتند که قرار است در طول برگزاری این فستیوال به آزار و اذیت جنسی و تجاوز متهم شوند. این لیست که قرار است در طول برگزاری این رویداد توسط مدیاپارت منتشر شود، وحشت فراوانی در صنعت سینمای فرانسه ایجاد کرده و از آن به عنوان «زلزله» نام برده می‌شود. فیگارو گزارش داده که آیریس کنوبلوخ، رئیس جشنواره، نهادی را استخدام کرده تا برای «ارتباطات بحران» آماده باشند.
فرمو در ادامه سخنانش گفت که هیچ ایدئولوژی‌ای‌ برای هیات انتخاب جشنواره وجود نداشته و گزینش آثار تنها بر مبنای مباحث زیبایی‌شناسی است.مدیر کن در خاتمه باری دیگر تاکید کرد که تمایل دارد جشنواره‌ای بدون بحث و جدل برگزار کند. «سیاست باید روی پرده نمایش داده شود.»هفتادوهفتمین دوره جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۴ تا ۲۵ می (۲۵ اردیبهشت‌ ماه تا ۵ خرداد ماه) برگزار خواهد شد و گرتا گرویگ ریاست هیئت داوران این دوره را عهده‌دار است. لیلی گلدستون، نادین لباکی، هیروکازو کورئیدا، اوا گرین، عمر سی، ابرو جیلان، خوان آنتونیو بایونا و پیر فرانچسکو فاوینو اعضای هیئت داوران این دوره از فستیوال هستند.
منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا