تشریح محور فعالیت‌های شورای فرهنگ عمومی در دوره جدید

توسط خادمی انجام شد؛

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در هشتصد و بیست و دومین جلسه این‌شورا به تشریح برنامه‌های پیش رو و محور فعالیت‌های شورای فرهنگ عمومی در دوره جدید پرداخت.

هشتصد و بیست و دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حضور اعضا برگزار شد.

عاطفه خادمی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در این‌جلسه، در تشریح سه محور اصلی برنامه‌های این شورا در دوره جدید گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از مسائل مترتب بر فرهنگ عمومی و سبک زندگی مردم به ضعف در لایه‌های هویتی و شناختی آنها گره خورده است. در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی باز هم انسان در پی پاسخ به پرسش من کیستم به دنبال کسب هویت، حتی در فضای رسانه تشبه به آنچه می‌پسندند و هویت خود می‌پندارد، است.

وی افزود: مساله عمیق شدن شکاف‌های فرهنگی و اجتماعی و در نتیجه آسیب‌پذیر شدن انسجام اجتماعی و مشارکت مردم در عرصه عمومی، مسئله دیگری است که در فضای فرهنگی اجتماعی کشور بسیار خودنمایی می‌کند. پس بی‌راه نخواهد بود اگر شورای فرهنگ عمومی کشور در دوره جدید فعالیت‌های خود همه مسائل فرهنگی را از سه محور اصلی هویت، انسجام و امید اجتماعی پیگیری کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: داشتن عینک انسجام و امید اجتماعی در تحلیل مسائل فرهنگی به ما کمک می‌کند تا در هر تصمیم و اقدام و سند و راهبردی به اثر آن موضوع بر تغییر امید و انسجام اجتماعی بیندیشیم و از این منظر بسیاری از تصمیمات به ظاهر فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دیگر در سبد تصمیم سیاستگذار قرار نخواهد گرفت و چه بسا نوآوری‌های فرهنگی و اجتماعی بتواند مسیر مشارکت عمومی و افزایش نشاط اجتماعی را فراهم کند. سنجیدن پیامدهای تصمیمات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از منظر تغییری که در شاخص امید اجتماعی و انسجام اجتماعی ایجاد می‌کند، رویکرد تازه‌ای در دوره جدید می‌شود.

خادمی گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به مساله امید به عنوان شاه کلید دستیابی به اهداف ۴۰ ساله دوم انقلاب پرداخته شده است. متأسفانه هنوز در سطح ملی چنان که باید و شاید با برنامه و اجماع نخبگان و دستگاه‌های فرهنگی و کنشگران عرصه فرهنگ به آن پرداخته نشده است.

وی، داشتن تصویر روشن از آینده را لازمه امید آفرینی دانست که موجب حرکت جمعی یک جامعه برای محقق کردن آن تصویر و افزایش انسجام و همدلی خواهد شد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه گفت: با هدف ایجاد تمرکز و داشتن رویکرد محتوایی مشخص در جلسات شورا، پیشنهاد می‌شود امسال سه محور کلی هویت، امید و انسجام اجتماعی به عنوان محورهای کلی دستور جلسات شورا قرار بگیرد و سایر موضوعات و مسائل فرهنگی ذیل این سه محور بحث شوند.

به این‌ترتیب، گزارش مسائلی مانند هویت ملی، هویت زن، هویت خانواده ایرانی، هویت و مظاهر سبک زندگی مدرن، هویت اقشار و انسجام اجتماعی، هویت فردی نوجوان و مصرف فرهنگی، امید اجتماعی، انسجام اجتماعی و ابعاد فرهنگی برای تولید با مشارکت مردم اولویت‌های موضوعات شورای فرهنگ عمومی در سال ۱۴۰۳ خواهد بود.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا