هیچ مرجعی جز وزارت ارشاد حق ورود به مجوزهای موسیقی را ندارد

آئین رونمایی از «سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» امروز شنبه (۲۶ خرداد) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.

در این مراسم علاوه بر وزیر فرهنگ، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ، امیرحسین سمیعی (مدیر کل دفتر موسیقی)، قاسم رفعتی (خواننده)، مجید اخشابی (خواننده)، شاهین فرهت (موسیقیدان)، محسن نفر (موسیقیدان)، حمیدرضا نوربخش (مدیر عامل خانه موسیقی)، علیرضا قزوه (مدیر مرکز موسیقی صدا و سیما) و جمعی از اصحاب فرهنگ و رسانه حضور دارند.

«سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» در جلسه ۸۹۵ مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس مصوبه جلسه ۴۵۴ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۸ شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی (بنا به پیشنهاد شورای هنر و ستاد فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه) به تصویب رسیده است.

در ابتدای این مراسم، وزیر فرهنگ در این مراسم با تبریک ایام دهه اول ذی‌الحجه گفت: یاد و خاطره رئیس جمهور و همراهانشان را گرامی می داریم و به ارواح پاک شهدای انقلاب درود می فرستیم.
در وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم بنای ما بر حل بسیاری از گره‌هایی بود که در سالیان مختلف ایجاد شده بود و شرایط به گونه ای بود که گویی امیدی برای باز شدن آنها وجود نداشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حوزه فرهنگ و هنر متعالی است استنباط ما در آغاز دولت این بود که به ویژه در وزارت فرهنگ در بخش های مختلف دچار مشکلات عدیده هستیم؛ بسیاری از مسایل و ابهامات حل نشده باقی مانده بود که در ابتدا این مسایل جمع آوری شد و با اساتید مختلف در این زمینه نشست‌هایی داشتیم و گلایه‌هایی را به ویژه در حوزه موسیقی مطرح می‌کردند.

ایجاد قانونمندی مهم‌ترین درخواست اهالی هنر در ابتدای تحویل دولت سیزدهم بود

اسماعیلی ادامه داد: مهمترین نقدی که در گفت‌وگوهای همه اصحاب این حوزه هنری مشترک بود این بود که  به لحاظ قانونی، خط مشی‌های کلی و کلان و اسناد بالادستی  این حوزه دچار ابهامات متعددی است که باید حل شود و با رفت و آمد افراد شرایط این حوزه ها تغییر یابد و باید قانونمندی را در این حوزه حاکم کنیم.

وزیر فرهنگ گفت: بر همین اساس در شورای هنر بر سند موسیقی کار کردیم نه اینکه در دوره‌های قبل برای تدوین این اسناد کار نشده بود؛ در موسیقی، سینما، تئاتر و هنرهای تجسمی بارها کارهایی انجام شده بود اما به دلیل ایراد ابهامات و فرایند دشواری که در مسیر بعضی از این‌ها ایجاد شده بود هیچ‌گاه هیچ‌یک از این‌ها به نتیجه نرسیده بود.

وی افزود: دقیقا در ایامی این سند ابلاغ شد که حواشی ای ایجاد شده بود؛ مشخصا به تصریح آمده است مسئول تشخیص و صدور مجوز برای برنامه های موسیقی وزارت فرهنگ است. متعاقب این کار شورای امنیت کشور نامه‌ای را به شوراهای تامین استان‌ها ارسال و اعلام کرد از این به بعد هیچ مرجعی جز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ورود به موضوع صدور مجوز برنامه‌های موسیقی را ندارد.

از همکاری و همراهی اهالی موسیقی برای تدوین سند موسیقی تشکر می‌کنم

وزیر فرهنگ گفت: باید از اهالی موسیقی و دوستان تشکر کنم که در مراحل تدوین این سند نظراتشان را گفتند این سند نقطه همگرایی صنف، مردم و حاکمیت شد.

وی افزود: در این سند همه بخش‌ها کاملا به صورت روشن پیش‌بینی شده است و البته شاید در مسیر اجرا نیازمند تکمیل و اصلاح باشیم که مسیر آن بسته نیست.

هفته گذشته سند هنرهای نمایشی تدوین شد

وزیر فرهنگ گفت: هفته گذشته تدوین سند هنرهای نمایشی به اتمام رسید. سند هنرهای تجسمی و سینما هم آماده شده است و تلاش می‌کنیم تا قبل از اتمام دولت مردمی این اسناد را هم به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ببریم تا با تصویب آنها کار مهمی در این زمینه انجام دهیم.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا