برندگان استعداد آسیایی شانگهای ۲۰۲۴/ درمیشیان جایزه افتخاری برد

تجلیل از کارگردانی اول یا دوم؛

جشنواره فیلم شانگهای در حالی که «جمعه، سرگرمی» از چین را به عنوان برنده جایزه برتر استعدادهای جدید آسیا ۲۰۲۴ معرفی کرد به رضا درمیشیان جایزه افتخاری بیست سالگی این بخش را اهدا کرد.

درام چینی «جمعه، سرگرمی» به کارگردانی ژنگ ژی به عنوان بهترین فیلم بخش استعدادهای جدید آسیایی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای انتخاب شد. این جایزه هر سال به آثار برجسته فیلمسازان نوظهور از سراسر منطقه آسیا و اقیانوسیه اهدا می‌شود.

این فیلم با روند اخیر سینمای چین که بر زنان و مقابله با فشارها و مشکلات آنها تمرکز دارد همراه و درباره زنی است که غرق در مشغله‌های روزمره زندگی است؛ شوهرش ترکش کرده، مادرش ناگهان پیر شده و دخترش هم در میان چالش‌های مختلف است. اما جمعه روز تولد دخترش است و همه چیز در یک پارک تفریحی که آنها برای جشن گرفتن به آنجا می‌روند، شکل دیگری می‌گیرد.

جشنواره شانگهای چین همچنین از فیلم هندی «به نام آتش» با اهدای جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد تقدیر کرد. ابیلاش شارما کارگردان خودآموخته فیلم، جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد و بازیگر فیلمش ساتیا رانجان، جایزه بهترین بازیگر مرد را برد. داستان فیلم در روستایی در شرق هند و با تمرکز بر خانواده‌ای در حال مبارزه تمرکز دارد.

جایزه استعدادهای جدید آسیایی شانگهای برای بهترین بازیگر زن هم به یکی دیگر از استعدادهای نوظهور هندی، جایاشری، بازیگر فیلم «پرنده ای با پر متفاوت» اهدا شد. این فیلم به کارگردانی مانوهارا کی فیلمساز ۲۲ ساله بر اساس زندگینامه سونیا اس ساخته شده و داستان دختری ۱۲ ساله مبتلا به آلبینیسم را تصویر می‌کند.

جایزه بهترین فیلمنامه هم به ژانگ ژویو برای «استخوان ماهی» از چین رسید و جایزه بهترین فیلمبرداری نصیب هوانگ شائوهوی برای «زیستگاه» از چین شد.

این بخش که از سال ۲۰۰۴ با هدف ایجاد یک پلتفرم اختصاصی برای نمایش فیلم‌های بلند کارگردانی اول یا دوم و پرورش استعدادهای فیلم سازی جدید از آسیا ایجاد شد، امسال در جشن بیستمین سالگرد خود، میزبان رویدادهای متعددی بود و در مجموع ۱۱ عنوان از رقبای استعدادهای جدید آسیایی شامل ۶ برنده جایزه از چین، ۲ عنوان از هند و یک عنوان از ایران و ژاپن و یک عنوان محصول مشترک روسیه، قزاقستان و ایتالیا برای دریافت ۶ جایزه از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان رقابت کردند.

«عصبانی نیستم» ساخته رضا درمیشیان از ایران که برنده بهترین فیلم و بهترین کارگردانی سال ۲۰۱۴ جشنواره بود، امسال با دریافت جایزه افتخاری بیستمین سالگرد تجلیل شد.

همه فیلمسازان این دوره امسال دوباره در جشنواره حضور داشتند تا فیلم‌های برنده خود را دوباره به مخاطبان ارایه کنند. درمیشیان و ردی کارگردان هندی علاوه بر این در میزگردهایی شرکت کردند تا به بررسی رشد نیروهای خلاق جدید آسیایی بپردازند و روندهای جدید سینمای آسیا را معرفی کنند.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای با تاکید بر «آسیا، فیلم‌های چینی و استعدادهای جدید» از ۱۴ ژوئن شروع شد و ۲۳ ژوئن به کار خود پایان می‌دهد. هیات داوران بخش رقابت اصلی جشنواره شانگهای، به ریاست کارگردان ویتنامی- فرانسوی تران آن هونگ، برندگان جایزه جام طلایی جشنواره را فردا شنبه معرفی خواهد کرد.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا