شفیعی کدکنی در شعر معاصر چه جایگاهی دارد؟

با چاپ یک کتاب بررسی شد؛

کتاب «بررسی جایگاه شعر دکتر شفیعی کدکنی در ادبیات معاصر» نوشته حسن گل محمدی توسط انتشارات جامی منتشر و راهی بازار نشر شد.

کتاب «بررسی جایگاه شعر دکتر شفیعی کدکنی در ادبیات معاصر» نوشته حسن گل محمدی به تازگی توسط انتشارات جامی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

این کتاب شامل مقالاتی با این عناوین است:

«بررسی جایگاه شعر دکتر شفیعی کدکنی در ادبیات معاصر»، «مانیفست فکری و ذهنی دکتر شفیعی کدکنی»، «دیدگاه‌های دکتر شفیعی کدکنی درباره شعر و شاعری»، «چرا دکتر شفیعی کدکنی شاعر آوانگارد نیست؟»، «دکتر شفیعی کدکنی، شاعری در پشت نقاب‌ها»، «بررسی سیمای زن و مفهوم عشق در شعر دکتر شفیعی کدکنی»، «نقد و بررسی شعر دیباچه دکتر شفیعی کدکنی»، «دکتر شفیعی کدکنی و قصیده غوک‌نامه»، «تاثیرپذیری دکتر شفیعی کدکنی از ایدئولوژی چپ»، «نقدی بر دیدگاه دکتر شفیعی کدکنی درباره غزلی از سایه»، «خانه مخروبه نیما یوشیج و دل نگرانی دکتر شفیعی کدکنی»، «دکتر شفیعی کدکنی شاعری کفتر باز»، «سرقت اشعار نیما یوشیج توسط دکتر ناتل خانلری»، «دکتر شفیعی در نقش پدرخواندگی در ادبیات معاصر»، «چرا دکتر شفیعی کدکنی نقد ادبی در آثارش را برنمی‌تابد»، «دکتر شفیعی کدکنی کیست؟»، «عطا و لقای دکتر شفیعی کدکنی»، «روش ارزیابی جایگاه شاعران شعر نو»، «ماتریس زیبایی شاعران شعر نو».

محمدرضا شفیعی کدکنی در ادبیات و فرهنگ امروز ایران نامی آشناست و در جایگاه استادی ادبیات توانسته شاگردان بسیاری را تربیت کند و در جایگاه منتقدی آگاه نیز، توانسته در عرصه‌های تئوریک نقد نیز فعالیت قابل توجهی داشته باشد. تصحیح او از متون گذشته همچون آثار عطار نیز زبانزد است. اما شاعری مشهور هم هست که از دیرباز دفترهای شعر خود را به چاپ سپرده و نامش در تاریخ ادبیات معاصر به عنوان شاعر نیز ثبت شده است. به دلیل جایگاه معلمی شفیعی کدکنی، هیچگاه آثارش مورد نقد و بررسی چندانی قرار نگرفته‌اند و همه منتقدان به دلیل همین جایگاه واهمه‌ای از پرداختن به آثار شفیعی داشته‌اند. گل‌محمدی در این کتاب و در برخی دیگر از پژوهش‌های خود به نقد آثار این شاعر پرداخته است.

نویسنده در بخشی از مقدمه خود بر این کتاب چنین نوشته است:

«علی‌رغم موفقیت‌های نسبی دکتر شفیعی در شعر نیمایی، او در غزل چندان موفق نیست، سبک خراسانی را تبعیت می‌کند که برای سرودن غزلِ ناب مناسب نیست. مضامین غزلیات این شاعر همه تقلید از گذشته است، به طوری که از لحاظ غزل می‌توان او را یک شاعر متوسط در حد شاعران دوران گذشته معرفی کرد.

اگر دکتر شفیعی به تهران نیامده بود و اگر با نیما و شعر نیمایی آشنا نشده بود (به لطف دکتر علی شریعتی) او یک شاعر سبک خراسانی با سروده‌های سنتی باقی می‌ماند و حتی نمی‌توانست در حد و اندازه عماد خراسانی هم جایگاه شعری در ادبیات معاصر پیدا کند.

پیروی از نیما او را عوض کرد و به شعرش جایگاه خوبی در میان شاعران معاصر بخشید. ولی استاد شفیعی نه تنها قدردان نیما نشد بلکه او را به خاطر دشمنی‌اش که دکتر خانلری به نیما پیدا کرد، به باد انتقاد گرفت و در مظان اتهام قرار داد.»

این کتاب با ۳۰۳ صفحه، شمارگان ۱۰۰ نسخه، و قیمت ۲۸۰ هزار تومان عرضه شده است.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا