شنیدن تئوری چند صدایی مشایخی با یک موسیقی زیبا

آلبوم «شهرزاد» منتشر شد؛

«شهرزاد» عنوان یکی از تازه ترین آثار منتشر شده موسیقایی است که با آهنگسازی علیرضا مشایخی و نوازندگی پیانو فریما قوام صدری پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

آلبوم «شهرزاد» به آهنگسازی علیرضا مشایخی و نوازندگی پیانو فریما قوام صدری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

«در حاشیه کویر»، «نبرد»، «شکست»، «زندانی»، «خشم»، «آن سوی ابرها»، «فرار»، «سراب»، «انتظار» عنوان قطعاتی هستند که در این آلبوم گنجانده شده اند.

در توضیحات تکمیلی این آلبوم آمده است:

علیرضا مشایخی در یک سفر فرضی که به مجموعه پنج گانه ای برای پیانو انجامید، ظرفیت تکامل و انبساط، «نامه ها» ۱۰۶ موسیقی ایران را ملموس کرد.

«داستان های کوتاه» اپوس ۱۱۳، «کریستال شماره های یک و دو» اپوس ۱۱۱، «در جستجوی زمان از دست رفته» اپوس۱۱۰، اپوس ۱۱۵ و «شهرزاد» اپوس داستان «شهرزاد» مجموعه پنج گانه هایی هستند که تخیل مشایخی در بر می گیرند. این آثار بهانه ای می شود برای جستجو و بیان اندیشه های فلسفی او.

این ماجرا در مورد شهرزاد قصه گو نیست، بلکه تحلیلی است از اینکه چگونه انسانی شبیه به شهرزاد قصه گو می شود. تئوری چندصدایی مشایخی اساس پی ریزی این قطعه قرار می گیرد.

شنیدن تئوری چند صدایی مشایخی با یک موسیقی زیبا

او سفر خود را از یک ترانه ساده و زیبای کردی آغاز می کند و با عبور از موسیقی کلاسیک ایرانی در گستره گام تعدیل شده، به آستانه آتنالیته می رسد.

علیرضا مشایخی از جمله آهنگسازان و موسیقی دان های برگزیده موسیقی ایرانی که بسیاری از کارشناسان حوزه موسیقی او را به عنوان پایه گذار موسیقی مدرن در ایران می شناسند.

این هنرمند از اولین آهنگسازانی است که پیام آور نوگرایی در موسیقی ایران است و در این راه توانسته که موسیقی الکترونیک را تصنیف کند. این در حالی است که تولید چندین آلبوم مختلف، برگزاری کنسرت های متعدد، تدریس در حوزه های مختلف دانشگاهی و استفاده بسیاری از مجموعه های بین المللی از آثار این آهنگساز از جمله فعالیت های علیرضا مشایخی در عرصه موسیقی محسوب می شود.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا