«بیوه کوچک پایتخت» به بازار کتاب آمد

«بیوه کوچک پایتخت» شامل دوازده داستان کوتاه از مجموعه داستان‌های برگزیده جایزه ا.هنری در سال ۲۰۲۲، منتشر شد.

«بیوه کوچک پایتخت» با ترجمه لیلا آقالو که در یکصد و بیست صفحه رقعی از سوی نشر نیستان منتشر و وارد بازار کتاب شده، شامل دوازده داستان کوتاه از مجموعه داستان‌های برگزیده جایزه ا.هنری در سال ۲۰۲۲ است.

به دلیل حضور نویسندگان فرا اقلیمی و غیر بومی آمریکایی در این مجموعه، داستان‌ها از اصالت و تنوع فرهنگی خاصی برخوردار هستند. در مقدمه کتاب نقل قولی از مارسل پروست آمده است که «کتاب‌های زیبا همیشه به نوعی به زبان خارجی نوشته می‌شوند» واین مهر تاییدی است به تعلق این مجموعه به خانواده آثار ادبی فراتر از محدودیت تعلقات اقلیمی و ملیتی.

این مجموعه در برهه‌ای از زمان انتشار یافت که جهان درگیر بیماری همه گیر کرونا بود. تعدادی از داستان‌های این مجموعه در قالب‌های متنوع به این مسئله اشاره دارند. «داستان زمان تماشای تلویزیون» اثر آلخاندرو زامبرا با درون مایه تفاوت عادات والدین در قبل و بعد از بچه دار شدن به مسئله قرنطینه و خودشناسی افراد در این موقعیت انزوا می‌پردازد. داستان «گرگ‌های سر کسستان» اثر دانیل مسون در قالب دیگر و در فضایی متفاوت به مسئله کرونا اشاره می‌کند و پیوندی که این شرایط برای فرد مسن خانواده و نوه‌اش فراهم می‌کند داستانی عاطفی را رقم می‌زند. داستان «تماس تصویری» اثر لوری مور است که قبلا از این نویسنده داستان «اینجا همه آدم‌ها اینجوری اند» در مجموعه‌ای به همین نام به چاپ رسیده است. لوری مور در داستان «تماس تصویری» با همان نگاه جدی و واقع بینانه آمیخته با طنز به مسئله مرگ و تنهایی در شرایط قرنطینه می‌پردازد.

در مجموع داستان‌های این مجموعه به درون مایه‌های تنهایی، مرگ، خودخواهی، جستجو مرد ناجی اشاره می‌کند که خواننده را به تامل و تفکری عمیق وا می‌دارد.

منبع:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا