تلاش برای معرفی گوشه‌ای مغفول مانده از تاریخ در یک تئاتر

ایوب آقاخانی مطرح کرد؛

نویسنده و یکی از بازیگران پروژه نمایشی «و او جان من است» از تلاش گروه اجرایی برای به صحنه بردن اثری سخن گفت که تلاش کرده گوشه مغفول مانده از تاریخ صدر اسلام را روایت کند.

ایوب آقاخانی نویسنده و یکی از بازیگران پروژه نمایشی و او جان من است» که طی روزهای گذشته به کارگردانی حمید حرا در تالار وحدت روی صحنه بود، درباره رویکردهای محتوایی این اثر نمایشی توضیح داد: مهم ترین رویکرد «و او جان من است» پیوند میان ضربان و فراز و فرودهای تاریخ با اقتضائات و الزامات زندگی معاصر است. شرایطی که گروه اجرایی تلاش داشته تا به مخاطب علت توجه به این گوشه از تاریخ در روزگار کنونی را متذکر شود.

این نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر اظهار کرد: ما سعی می کنیم گوشه ای مغفول مانده از تاریخ اسلام را به تماشاگران تقدیم کرده تا دانش و آگاهی آن ها را در این حوزه افزایش دهیم. این در حالی است که گروه اجرایی تلاش خود را انجام داده تا به مخاطب این مفهوم را انتقال دهد که اساسا چرا باید نسبت به واقعه تاریخی «مباهله» تمرکز بیشتری داشته باشد. به هر ترتیب این رویداد تاریخی دربرگیرنده ابعادی است که توجه به گوشه های مختلف آن می تواند در زندگی انسان معاصر امروزی نیز مورد توجه قرار گیرد. مسیری که با یک عبرت عمیق، درونی و نهادینه شده راه را برای پویش آدمی در این دنیا روشن‌تر می سازد.

آقاخانی در پایان صحبت‌هایش گفت: پروژه نمایشی «و او جان من است» تلاش می کند تا نسبت به آثار نمایشی مشابهی که در این حوزه تولید می شود، کمی متفاوت تر باشد. در این راه توجه به تاریخ ادبیات بایسته و توجه به ضرورت های امروز انسان معاصر می تواند مخاطبان این نمایش را به سمتی هدایت کند که با زاویه نگاه خاص تری به روایت های تاریخی توجه کنند. شرایطی که امیدوارم به نسبت دیگر تجربه‌های مشابهی که طی این سال‌ها در تاریخ نمایش ایران اتفاق افتاده دارای وجه تمایزهایی باشد.

تلاش برای معرفی گوشه‌ای مغفول مانده از تاریخ در یک تئاتر

پروژه نمایشی «و او جان من است» به نویسندگی ایوب آقاخانی و حمید حرا با همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا ۱۵ تیر ماه در تالار وحدت تهران روی صحنه است.

(به ترتیب ورود صحنه) انوشیروان معظمی، سید محمدمهدی هاشمی دانا، سیروس همتی، محمدجواد حبیبی، علیرضا عمرانی، علیرضا شمائی، ایوب آقاخانی، محسن تقی زاده از جمله هنرمندانی هستند که در گروه بازیگران نمایش «و او جان من است» حضور دارند.

بهزاد عبدی آهنگساز و کیان مقدم خواننده، محمد روح الامین طراح پوستر و نشان، وحید لاری طراح صحنه، علی براتی طراح حرکت، مژگان عیوضی طراح لباس، بهاره اسدی طراح گریم، علی افسری طراح صدا، رضا خضرایی طراح نور نیز اعضای گروه طراحی پروژه نمایشی «و او جان من است» را تشکیل می‌دهند.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا