افزایش تولید کاغذ به ۱۳۰ هزار تن در دولت سیزدهم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سالی که وزارت فرهنگ را تحویل گرفتیم تولید کاغذ داخلی حدود چهار هزار تن بود ولی با افتتاحی که در روزهای آینده در شیراز خواهیم داشت این عدد به ۱۳۰هزار تن می‌رسد.

آئین معرفی و تجلیل از شایستگان تقدیر چهل‌ویکمین جایزه کتاب سال عصر امروز شنبه ۱۶ تیر با حضور یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، حجت‌الاسلام حمید پارسانیا، دبیر علمی جایزه کتاب سال در تالار رودکی برگزار شد.

حجت‌الاسلام حمید پارسانیا، دبیر علمی چهل‌ویکمین دوره جایزه کتاب سال در ابتدای این مراسم با ارائه گزارشی درباره روند داوری این جایزه گفت: کتاب نقطه اتصال نعمات از تلألو دریافت شخص به عرصه فرهنگ و جامعه است.

وی با اشاره به نقلی از پیامبر درباره چیستی علم و معرفت، افزود: انسان با فرهنگ، جامعه و تاریخ پیوند خورده است. ورود معنا به زیست عمومی که از انسان متفکر شروع می‌شود زمانی که به زبان می‌آید و اکر به صورت کتاب در می‌آید این کتاب بهترین میراث انسان می‌شود. نقلی وجود دارد که میراث خودتان برای فرزندان را کتاب‌هایتان قرار دهید.

پارسانیا گفت: مسیر با اهل قلم و تفکر طی می‌شود اما هنوز میانه راه است، وقتی کار اهل قلم بزرگ داشته می‌شود، این کار بعد پیدا می‌کند و به سنت تبدیل می‌شود. وقتی کار اهل قلم بزرگ داشته می‌شود، حریم او در فرهنگ هم بزرگ داشته می‌شود. این سنتی است که چهل‌ویکمین سال آن را در جمهوری اسلامی طی می‌کنیم.

قدرت علم، ارزشمندترین قدرت است

یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قدرت علم، ارزشمندتربن قدرت است و قدرتی است که ممدوح است و دستیابی به این قدرت، دست‌یابی به قدرت محکم است.

وی در ادامه با اشاره به فرازی از سخنان امام حسین (ع) مبنی بر اینکه دنبال تسلط و قدرت و سلطه‌طلبی نبودیم، افزود: فضایلی درباره علم می‌فرماید که به عنوان سرلوحه و سرکش اصلاح‌طلبان و آزادی‌خواهان در طول تاریخ است. اگر دنبال قدرت هستیم نتیجه قدرت باید علم باشد.

احمدوند ادامه داد: علامت حیات جامعه دو چیز است؛ علم و اراده. جامعه‌ای که علم یا اراده ندارد، حیات ندارد. اختلال نظام شناختی، به واسطه اختلال در حیات است. حضور مردم پای صندوق‌های نشان عبور از بحران نظام شناختی و اختلال در حیات وجودی است. و از این رو ارزشمند است و انشا الله نتایج آن علم و دانش است.

وی افزود: در دولت سیزدهم به نهاد کتاب سال توجه ویژه شد. این عرصه ساحت رشد و شکوفایی بود. امیدوارم در آینده هم شاهد رشد باشیم.

افزایش بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد به ۲۰ هزار میلیارد تومان

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد، در این مراسم ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ماه محرم گفت: یاد و خاطره رئیس جمهور کارآمد، انقلابی که عنایت ویژه‌ای به حوزه فرهنگ داشتند، گرامی می‌داریم‌. تحولات مهمی در حوزه کتاب و فرهنگ در دولت مردمی رخ داد.

وی افزود: سال ۱۳۸۴ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه مدیریت کتاب نزدیک به ۸۰ میلیارد تومان برای تنظیم‌گری در اختیار داشت و اقتصاد کتاب حدود ۲۵۰ میلیارد تومان بود این در حالی است که در سال ۱۴۰۰ اقتصاد کتاب در حدود ده هزار میلیارد تومان بود ولی بودجه وزارت فرهنگ برای تنظیم‌گری این حوزه در حدود ۳۰ میلیارد تومان بود.

اسماعیلی تصریح کرد: سال ۱۴۰۰ بودجه وزارت فرهنگ ۱,۲۰۰ میلیارد تومان بود ولی امروز که یک سال زودتر از موعد مقرر عمر دولت می‌رسد در لایحه بودجه، بودجه وزارت فرهنگ به ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

اسماعیلی ادامه داد: این اتفاقات در همه بخش‌ها رخ داد، در برنامه هفتم توسعه تقریباً ۱۴ حکم کم نظیر برای حوزه فرهنگ مصوب کردیم. هر آنچه آرزوی ما در سال‌های گذشته برای اهالی فرهنگ و هنر به لحاظ پشتیبانی و ارتقای کمی و کیفی بود در این برنامه لحاظ شد. ان‌شاءالله اهالی فرهنگ و هنر از نتایج خوشایندی که تغییر ریل جدید در این بخش‌ها با خود به همراه می‌آورد آگاه خواهند شد، استفاده خواهند کرد و آثارش را در حیات علمی و فرهنگی کشور مشاهده خواهند کرد.

وی افزود: در ایام پایانی حیات شهید رئیسی با ابلاغ آقای رئیس جمهور تأسیس شهر جهانی صنایع خلاق فرهنگی را داشتیم و برای اولین بار برای تولید اقتصاد فرهنگ و هنر بیش از دوازده دهکده مهم در نقاط مختلف کشور راه‌اندازی می‌شود.

افزایش تولید کاغذ به ۱۳۰ هزار تن در دولت سیزدهم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه کتاب، گفت: سالی که وزارت فرهنگ را تحویل گرفتیم تولید کاغذ داخلی حدود چهار هزار تن بود ولی ان‌شاءالله با افتتاحی که در روزهای آینده در شیراز خواهیم داشت این عدد به ۱۳۰ هزار تن خواهد رسید.

اسماعیلی با بیان اینکه در سال تحصیلی ۱۴۰۲_۱۴۰۳، ۱۵۵ میلیون نسخه کتاب درسی با کاغذ ایرانی تولید کردیم، گفت: در حوزه فیلم و زینک دوستان دانش بنیان اقدامات لازم را انجام می‌دهند و انشاالله با حمایت‌ها تا پایان سال بخش مهمی از نیازهای ما تأمین خواهد شد.

وزیر فرهنگ گفت: یکی از برنامه‌های اصلی ملی کردن صنعت نشر در کشور بود؛ امروز در حوزه کاغذ تحریر در حال رسیدن به خودکفایی هستیم؛ چند کارخانه در حال احداث با حمایت ویژه دولت داریم، برهمین اساس تا دوسال آینده تولید کاغذ در کشور از ۳۰۰ هزار تن تجاوز می‌کند و به صادر کننده کاغذ در منطقه تبدیل می‌شویم.

وی افزود:،در حوزه حمایت از پدید آورندگان و ناشران، سال گذشته ۱۱۵ هزار عنوان کتاب منتشر شد که بالاترین میزان در سالهای گذشته است. بر سر مسائل ممیزی عده‌ای به همکاران من خرده می‌گرفتند این در حالی است که عدد آن زیر ۲ درصد است و عمدتاً هم با رفت‌و آمد چاپ می‌شود.

اسماعیلی ادامه داد: در حوزه سرانه مطالعه باید گفت که کتاب گران است ولی برای کمرنگ کردن این موضوع، دسترسی مردم به کتابخانه های عمومی را گسترش می‌دهیم؛ اقدامات انجام شده در این حوزه به نحوی است که به دلیل مشغله کاری نتوانستیم حدود ۴۰ کتابخانه جدید را افتتاح کنیم. بزرگترین کتابخانه منطقه در اراک درحال تکمیل است.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه سالی که مسئولیت را در وزارت فرهنگ تحویل گرفتم تعداد کتابخانه های سیار ۳۰ عدد بود، گفت: برای تحقق عدالت فرهنگی افزایش کتابخانه های سیار را برای استفاده در مناطق محروم و عشایری در دستور کار قرار دادیم؛ کمتر منطقه‌ای رفتم که مطالبه اول آن کتابخانه نباشد زیرا حوزه گرایش فرهنگی در زیست بوم ایران عزیز ما گسترده است.

وی افزود: برای حوزه ایران فرهنگی در کنار کاری که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام می‌دهد تأسیس بنیاد حکیم نظامی در حوزه ایران فرهنگی بزرگ در دستور کار است.

وی ادامه داد: ایران فرهنگی را در جغرافیای سیاسی امروز محصور نمی‌دانیم، برای این موضوع برنامه کاملی داشتیم که پیاده شده و در حال اجراست. در همین راستا احیای مفاخر فرهنگی جز مأموریت‌های ماست، به دلیل اینکه برخی از مشاهیر ما را به نام کشورهای دیگر مطرح کنند، قدری حساسیت ایجاد شده بود؛ هرچند از اساس قائل به این دعوا نیستم و نباید دعوای جغرافیایی و سیاسی داشته باشیم، در هر صورت هر قوم و ملتی به مفاخر خود می‌بالد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه سال گذشته مجسمه حکیم نظامی را در میدان ونک نصب کردیم، گفت: در حال آماده‌سازی مجسمه مولوی هستیم. همچنین به دنبال ساخت فیلم‌های مشترک با برخی کشورها برای ایجاد فضای همدلی و اتحاد در دستور کار است.

وی افزود: فیلم «مست عشق» با استقبال زیاد مواجه شد چراکه مردم به این موضوعات علاقه دارند، همین اقدام با پاکستان برای ساخت فیلم «اقبال لاهوری» و ترکمنستان انجام خواهد شد.

اسماعیلی در پایان گفت: سال ۲۰۲۵ را سال ارتباطات فرهنگی ایران و ترکیه نام‌گذاری کردیم، در سفری که با شهید رئیسی به ترکیه رفتیم، طی تفاهم‌نامه‌ای که منعقد شد، سال آینده در نمایشگاه کتاب میهمان ویژه ما خواهد بود.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا