خبرهای محرمی مدیر بنیاد رودکی در برج آزادی/ سنت‌ها احیا می‌شوند

در افتتاحیه «سوگواره هنر عاشورایی» مطرح شد؛

آیین افتتاحیه «سوگواره هنر عاشورایی» روز سه شنبه دوازدهم تیر با حضور تعدادی از هنرمندان عرصه‌های مختلف و مدیران فرهنگی در مجموعه برج آزادی تهران برگزار شد.

مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران عصر روز سه شنبه نوزدهم مهر ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه «سوگواره هنر عاشورایی» میزبان تعدادی از هنرمندان عرصه های مختلف و مدیران فرهنگی بود.

محمداله یاری مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی پس از پایان بازدید خود از «سوگواره هنر عاشورایی» در جمع خبرنگاران توضیح داد: براساس برنامه ریزی های انجام گرفته مجموعه برج آزادی هم زمان با فرا رسیدن دهه اول محرم میزبان مخاطبان و شهروندان عزیز تهرانی با برگزاری سوگواره هنری عاشورا است. در این راستا مجموعه فعالیت های فرهنگی هنری از قومیت های مختلف ایران عزیز در قالب آثار نمایشگاهی، نمایشی و موسیقایی در گالری‌ها و تالارهای مختلف برج آزادی اجرا می شود که به اعتقاد من دربرگیرنده جذابیت ها و تفاوت هایی است که می تواند فضای جالب توجهی را در این ایام عزیز برای سوگواران حضرت سیدالشهدا (ع) رقم بزند.

وی افزود: یکی از ویژگی های این رویداد هنری حضور توامان هنرمندان بزرگسال و کودک و نوجوانی است که تلاش می کنند آثار خود را در بخش های مختلف ارائه دهند. فعالیت هایی که به نوعی ادامه دهنده بخشی از برنامه هایی است که بنیاد فرهنگی هنری رودکی برای این ایام عزیز در مجموعه های تحت پوشش خود تدارک دیده است. چرا که ما علاوه بر اجرای این برنامه ها در برج آزادی ویژه برنامه هایی را نیز در پهنه رودکی در نظر گرفته ایم که عمده آنها مشتمل بر اجرای آثار نمایشی است. مسیری که تصمیم داریم به یاری خداوند آن را در ایامی غیر از دهه اول محرم نیز ادامه دهیم تا بتوانیم به واسطه تلاش هنرمندان شریف این سرزمین و همراهی همکارانم در بنیاد رودکی سهمی در خدمت رسانی به عزاداران و سوگواران حضرت سید الشهدا (ع) داشته باشیم.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تشریح دیگر اقدامات این مجموعه طی ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) تصریح کرد: علاوه بر برگزاری مجالس شبیه خوانی که این شب ها در پهنه رودکی برگزار می شود، ما این آمادگی را داریم که بخش هایی از رویداد «سوگواره هنر عاشورایی» را در پهنه رودکی نیز اجرا کنیم. این در حالی است که برنامه ریزی برای اجرای آثار نمایشی در تالار وحدت، اجرای چند مجلس روضه خوانی به شیوه قدیم از جمله آیین چهارپایه خوانی و رایزنی با چند هنرمند فعال حوزه موسیقی برای اجرای چند برنامه موسیقایی مرتبط با ایام سوگواری شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) از دیگر برنامه های ما در روزهای آینده است.

اله یاری در بخش پایانی صحبت های خود از برگزاری یک نمایشگاه مهم با موضوع نمایش ادوات قدیمی و تاریخی هنر تعزیه در برج آزادی تهران طی روزهای آینده با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی خبر داد.

اجرای چند برنامه نمایشی، مرثیه خوانی، پرده خوانی، کارگاه های هنری از جمله بخش های مختلف مراسم افتتاحیه را تشکیل می داد.

«سوگواره هنر عاشورایی» رویدادی مشتمل بر فعالیت تعدادی از هنرمندان در حوزه های پوستر، عکس، نقاشی، اینفوگرافیک و نمایش است که طی روزهای ۱۹ تیر تا ۱۴ شهریور سال جاری در مجموعه برج آزادی تهران میزبان مخاطبان است.

بنیاد فرهنگی هنری رودکی، حوزه هنری انقلاب اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از جمله مجموعه هایی هستند که در برگزاری این رویداد مشارکت دارند.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا