دسته بندی برای "پیشنهاد سردبیر"

302 خبر

درباره مستند «آقا مرتضی» و حواشی‌اش

آوینی هنوز «تعریف» نشده، نگران «تحریف» او هستیم؟!

مستند، چندان حرف جدید و ناشنیده‌ای ندارد اما همان حرف‌ها را با فکت‌ها و مصاحبه‌های دیده‌نشده مستند کرده است. فرم مستند، کلاژی است و خرده‌روایت‌هایی را از زندگی شهید آوینی، به‌واسطه عنوان‌گذاری و کپشن به هم متصل کرده است. از این مستند نباید توقع عرضه یک فرم خلاقانه یا کشف حقیقتی تازه درباره شهید آوینی داشت.

۲۲ فروردین ۱۴۰۰
پیشنهادات هفت راه برای تعطیلات نوروز ۱۴۰۰/ بسته اول

چه کتابی بخوانیم؟ / پیشنهاد مصطفی وثوق کیا منتقد حوزه کتاب

در آستانه سال ۱۴۰۰ شاید یکی از راه‌های گذران اوقات فراغت در کنار دیدن فیلم و سریال کتاب‌خواندن باشد خصوصا در این اوضاع کرونایی که هشدارها درباره سفر نرفتن زیاد است. 🔹۱٫ کتاب «رضا نام تا رضاخان» نوشته هدایت‌الله بهبودی اگر در حوزه تاریخ معاصر کتاب بخواهید پیشنهاد ما خواندن زندگینامه رضا پهلوی شاه سابق […]

۲۷ اسفند ۱۳۹۹
روزی روزگاری آبادان
نگاهی به فیلم «روزی روزگاری آبادان» ساخته حمیدرضا آذرنگ

احیای سینما به دست تئاتر

فیلم در پرده اول که تلاش می‌کند تا موقعیت ابتدایی را ترسیم کند، ضعیف، کم‌رمق و سردرگم است، اما با شروع پرده دوم، چنان مخاطب را سر جایش میخکوب می‌کند که همانند شخصیت‌های داخل خانه، هیجان، تعلیق و ابهام سراسر وجودش را فرا بگیرد.

۱۹ بهمن ۱۳۹۹
نگاهی به فیلم «خط فرضی» ساخته فرنوش صمدی

ضدسینما

فیلم با یک اختلاف فانتزی زن و شوهری و انتخاب لجوجانه-فانتزی زن برای سفر آغاز می‌شود. هنوز این فانتزی را فراموش نکردیم که با فانتزی یک جشن روبرو می‌شویم، جشنی که از شدت تصنعی بودن شبیه به رویا هم نیست.

نگاهی به فیلم شیشلیک ساخته محمدحسین مهدویان

سازمان سینمایی ریاکاری

دروغ دوم آنجایی است که خارج شدن از فقر را که نیازمند شجاعت عاقلانه است، نشان نمی‌دهد. خروجی از فقر وجود ندارد، زیرا مدیر ارشد این ناکجاآباد، معاونش را قربانی می‌کند تا شرایط را حفظ کند. فرض کنیم برای جناح حاکم، دمی تکان داده نشده است، اما چطور این را هضم کنیم که همه مردم تا پایان تابع همین ایدئولوژی فقر و رهبر آن باقی می‌مانند و تنها راه فرارشان، جمع کردن اثاثیه و رفتن است؟

نگاهی به فیلم ابلق ساخته نرگس آبیار

مذهب عامه پسند

فیلم «شبی که ماه کامل شد» هر چند فیلم بدی بود ولی به بدی جایزه دادن به آن نبود. جایزه خیانت بار دولت به این فیلم باعث شد آبیار در حال و هوا و فرم این فیلم تثبیت شود و این خطر بزرگی برای این فیلمساز آتیه دار است. آبیار در شبی که ماه، موفق شد تکنیکهای جذابی را در کار با دوربین با الهام از آثار سینمایی جهان، بیافریند که البته حس و حال رعب انگیز و اضطراب آوری را برای بیننده ایجاد می کرد. قبلاً و در همین کانال توضیح دادیم که آن فیلم آبیار نگاهی وحشتناک به شرق دارد(که ناخواسته از سینمای هالیوود آن را وام گرفته بود) و این از کسی که وابستگی فرهنگی و حتی ایدئولوژیک به شرق دارد، وحشتناک تر است.

نگاهی به فیلم شیشلیک ساخته محمدحسین مهدویان

«کمدی سیاهِ سیاهِ سیاه»

یک کمدی سیاه به شدت غیرمنتظره. شیشلیک تمام انتظارات و پیش‌فرض‌ها از ترکیب نامأنوس مهدویان- ژوله را بر هم می‌زند و در کمال تعجب، سنتزی دلچسب را تحویل مخاطب می‌دهد که نمونه‌اش را کمتر در سینمای ایران دیده‌ایم. شیشلیک در مرز باریک میان کمدی و تراژدی حرکت می‌کند و در برانگیختن آنی احساسات متضاد مخاطب بسیار موفق عمل می‌کند.

فیلم روشن
نگاهی به فیلم روشن ساخته روح الله حجازی

الکی یعنی مثلا فیلم دیده‌ایم

دکتر سید مهدی ناظمی «الکی یعنی مثلاً فیلم دیده ایم»، مهمترین جمله ای است که باید بعد از این ویدئوکلیپ با خود مرور کنیم تا شاید بتوانیم تا حدی واقعه ای را که با آن روی پرده روبرو شده ایم، هضم کنیم. روح الله حجازی در ادامه روند رو به سقوطی که داشته است، فاجعه […]

۱۳ بهمن ۱۳۹۹
نگاهی به «کاهن معبد جینجا»، اثر جدید وحید یامین‌پور

ژاپنی که نمی‌شناختم!

از سوی دیگر، برخلاف روایت‌های عمومی از ژاپن، یامین‌پور تلاش کرده تا به جای نگاه به عنوان یک گردشگر، از زاویه‌ی یک شهروند ژاپنی به تحولات و رویدادهای این کشور نگاه کند؛ یعنی در رویارویی با هر اتفاقی در این سفر، تلاش می‌کند تا از منظر یک ژاپنی به تحلیل آن بپردازد. این مسیر در مراسم سالگرد حمله اتمی، چرخ زدن شبانه در کوچه‌ها و حتی مشاهده‌ی یک مکان غیراخلاقی، از سوی نویسنده اجرا می‌شود و همین مساله، «کاهن معبد جینجا» را تبدیل به یک سفرنامه‌ غیرمتعارف کرده است.

۲۱ دی ۱۳۹۹
نگاهی به کتاب «دیوار ۱۳۵۸» اثر امیرحسین قاضی

دیوار تخیل

“دیوار ۱۳۵۸” خوب نوشته شده، گیرا و روان است و مخاطب می‌خواهد سر از راز آن در بیاورد؛ اما پرداخت داستان در برابر موضوع کم آورده و پایان‌بندی، آن چیزی نیست که انتظارات مخاطب را برآورده کند.

۱۴ دی ۱۳۹۹
قورباغه
نگاهی به ساخته‌ی جدید هومن سیدی

قورباغه‌ی ‌ناقص‌الخلقه

نود درصد قسمت دوم قورباغه از اساس اشتباه است؛ اضافه است و بی‌معنی. فکر کنید برای دادن یک خط بک‌گراند به شخصیت محمدزاده قرار است نیم ساعت، داستان یکی از نوچه‌هایش را ببینیم که پنج دقیقه‌اش مربوط به کارکتر اصلی ماست. به صد و یک روش بهتر می‌شد بدون اضافه گویی همین اطلاعات بدردنخور و غیر منطقی را تحویل مخاطب داد. ‌

۱۰ دی ۱۳۹۹
نگاهی به مینی‌سریال "خانم آمریکا"

” خانم آمریکا “، تلاشی از جنس هالیوود برای یکپارچگی زنان

سمانه صالح طبری مینی‌سریال ” خانم آمریکا ” و اصطلاحا ” خانم آمریکایی “به کارگردانی رایان فلک و آنا بودن، درباره کشمش‌های سیاسی زنان در طول تاریخ برای به تصویب رساندن متمم حقوق برابر است و به معرفی دو طیف تاثیرگذار بر این متمم ( محافظه‌کار به رهبری فیلیس شلفلی و فمینیست‌) می‌پردازد، که در […]

۶ دی ۱۳۹۹
نگاهی به سریال «گامبی وزیر»

رنج و شکوه

هانیه علی نژاد شطرنج همواره نماد ذکاوت و هوش است و اساسا یک ورزش ذهنی و فکری به شمار می‌رود. ورود بانوان به این عرصه به نوعی موضع قدرت و جسارت برایشان ایجاد میکند. گامبی وزیر یا ملکه شطرنج، سریال جدید نتفلیکس، بر اساس اقتباسی از رمان والتر تویس، روایتگر گذار یک دختر از زندگی […]

۵ دی ۱۳۹۹
نامه اعتراضی شاعران به وزیر ارشاد پیرامون جشنواره شعر فجر

شعر را غریب گیر آورده‌اند…

ناصر فیض، شاعر و طنزپرداز مطرح کشورمان در نامه‌ای به وزیر ارشاد، نسبت به حال و روز این جشنواره اعتراض کرد. فیض متن نامه را در صفحه اینستاگرام خود منتشر و از دیگر شاعران خواست که پای ان را امضا کنند. استقبال شاعران از این نامه اعتراضی، نشان داد که ظاهرا حال جشنواره شعر فجر خوب نیست.

جزئیات نمایشگاه‌های مجازی کتاب اعلام شد

با توجه به آغاز فرایند اجرایی نمایشگاه‌های مجازی کتاب و نظر به برگزاری اولین نمایشگاه مجازی استانی(جنوب کرمان) از تاریخ ۲۹ آذر تا ۳دی سال‌جاری، خانه کتاب و ادبیات ایران سازوکار نمایشگاه‌های مجازی کتاب را در قالب پرسش و پاسخ‌های ذیل منتشر کرد. چگونه در نمایشگاه‌های مجازی‌کتاب بخریم؟ همزمان با آغاز نمایشگاه‌های مجازی کتاب، خریداران […]

۲۲ آذر ۱۳۹۹