«سرداران روستا»، قصه قهرمانانی که از روستاها پای کار دفاع از میهن آمدند

مستند «سرداران روستا» روایتی از زندگی و مبارزات 5 تن از رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس با نام‌های اکبر بابایی، محمد مهین خاکی، ولی الله سیفی، محمود تاجیک و محمد شکوری نمایش داده می‌شود.

مجموعه مستند «سرداران روستا» درباره رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدسی است که از روستاها به جبهه‌های نبرد علیه دشمن گام نهادند و برای دفاع از میهن اسلامی، جانشان را در طبق اخلاص گذاشتند. این مجموعه مستند به تهیه کنندگی حسین همایونفر و کارگردانی پناه بر خدا رضایی، شنبه ۱۱ آذر تا جمعه ۱۷ آذر ساعت ۱۷:۳۰ و تکرار آن روز بعد ساعت ۲ بامداد و ۱۳ به روی آنتن می‌رود.

در مستند «سرداران روستا» روایتی از زندگی و مبارزات 5 تن از رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس با نام‌های اکبر بابایی، محمد مهین خاکی، ولی الله سیفی، محمود تاجیک و محمد شکوری نمایش داده می‌شود.

قسمت اول این مستند شب گذشته با پخش پرتره اکبر بابایی از قاب شبکه افق پخش شد. اکبر بابایی در یکی از روستاهای زنجان به دنیا آمده. او از کودکی‌هایش تعریف می‌کند، روزگاری که تحصیل در مدرسه کاری سخت و دشوار بود و نوجوانان معمولا بعد از چند کلاس، به چوپانی و کشاورزی روی می‌آوردند. اکبر با همه سختی‌ها و دشواری‌ها بزرگ شد تا اینکه در سن جوانی شاهد جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود؛ او به جبهه رفت تا از کیان اسلام و کشور دفاع کند. این رزمنده دوران دفاع مقدس حالا از خاطرات جنگ تعریف می‌کند، روزها و لحظه‌هایی که هیچ وقت فراموششان نمی‌کند.

قسمت دوم «سرداران روستا» به محمد مهین خاکی می‌پردازد. وی در هفتم بهمن ماه سال ۱۳۴۰ در شهر کرج به دنیا آمد اما به دلیل شغل پدرش و همراه خانواده، بعد از دو سالگی به روستا مهاجرت کرد و در همانجا بزرگ شد. او تعریف می‌کند که محیط روستا تاثیر زیادی روی افکار و روحیاتش داشته و اکنون، خودش را روستایی می‌داند. محمد هم اکنون مجتمع کشاورزی و دامپروری تلاش و توکل را اداره می‌کند، مردی که روزگاری در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل برای دفاع از میهنش جنگیده و حالا در مسیر اقتصاد مقاومتی مشغول فعالیت است. او جانباز دوران جنگ است، زمانی که دوره خدمت وظیفه عمومی را می‌گذارند و در پدافند هوایی مشغول خدمت شد و همین مسئله، سرآغاز حضور او در جبهه‌ها شد.

سومین قسمت از این مجموعه روایتی از زندگی ولی الله سیفی را ارائه می‌دهد. او سال ۱۳۴۰ در روستای حیدریه همدان به دنیا آمد و تا نوجوانی در همان روستا زندگی کرد. او از خاطرات دوران انقلاب می‌گوید، روزهایی که امام راحل به میهن اسلامی بازگشت و سپس سال‌هایی که با شروع جنگ تحمیلی ولی الله برای دفاع از اسلام و قرآن، راهی جبهه‌ها شد.

قسمت چهارم «سرداران روستا» به زندگی محمود تاجیک از ایثارگران دوران دفاع مقدس می‌پردازد. او اهل روستای علی آباد از توابع ورامین است، برای اینکه به جبهه برود، ترک تحصیل کرده بود و سر کار می‌رفت تا بتواند به راحتی به جبهه برود. چند ماهی از کارش نمی‌گذشت که عزم رفتن کرد و حتی برای این کار چند بار شناسنامه‌اش را دستکاری کرده بود.

قسمت پنجم «سرداران روستا» خاطرات محمد شکوری از دوران دفاع مقدس را روایت می‌کند. شکوری در زمان جنگ هشت ساله تحمیلی در کارخانه ذوب آهن کار می‌کرد اما تصمیم گرفت کار و زندگی را رها کند و بعد از مدتی که در جهاد سازندگی فعالیت داشت، به جبهه برود. سپاه سنندج نخستین جایی بود که او فعالیتش را در آن شروع کرد؛ او از خاطرات خود در زمان جنگ می‌گوید و اینکه مدتی را هم در جبهه‌ها کنار رهبر معظم انقلاب بسر برده و شغل زنبورداری را هم با مشورت ایشان برگزیده است.

منبع: فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا