موضع وزیر فرهنگ درباره مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در غرفه خبرگزاری ایسنا در نمایشگاه رسانه‌های ایران به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

محمدمهدی اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی مبنی بر ممنوعیت تبلیغ اشخاص حقوقی در بستر سکوهای خارجی و وظیفه و امکان وزارت ارشاد برای همکاری در این زمینه، گفت: این کار مشکل است، اما بحث اول اقناع است. اگر اقتصاد در بستر پیام‌رسان‌های داخلی وجود داشته باشد قطعا به نفع همه ایرانیان است و ما از این منظر موضوع را دنبال می‌کنیم. الزام حقوقی به ما تکلیف کرده است و موظفیم با همراهی و گفت‌وگو آن را پیش ببریم. در حوزه فرهنگ بنا بر قانون‌مداری با زبان گفت‌وگو و اقناع است.

او درباره برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای سال آینده در سینما و سایر حوزه‌های تحت پوشش این وزارتخانه، گفت: سه موضوع را همزمان در بحث رونق فرهنگی، هنری و رسانه مدنظر داریم. یکی از موضوعات مهم بحث توسعه زیرساختی است که با قوت اتفاق می‌افتد، به عنوان مثال در حوزه سینما ۵۷۰ سالن سینما تا عید نوروز به ۹۰۰ سالن می‌رسد. شاید چون انقدر این عدد تکرار شده است حساسیت همکاران رسانه‌ای نسبت به آن کاهش یافته است درحالی که این یک اتفاق بی‌نظیر است.

اسماعیلی تاکید کرد: برخی مجموعه‌های فرهنگی و هنری که بعضا ۲۰ سال از آغاز ساخت آنها گذشته بود اکنون به ترتیب درحال افتتاح است.

وزیر ارشاد ادامه داد: در بخش تئاتر ۲۰۰ پلاتو تا پایان دولت آماده و تحویل اهالی تئاتر می‌شود، به عنوان مثال در استان کردستان در  ۶ شهرستان در حال ساخت پلاتو هستیم و عدالت فرهنگی یعنی تقویت زیرساخت که به دنبال آن هستیم.

وی افزود: دومین موضوع مهم در بحث تولیدات و امکان عرضه محصولات است. ما از یک دوره بدخیم عبور کردیم، دوره‌ای که فتنه فرهنگی را شاهد بودیم و بخش مهمی از اهالی فرهنگ و هنر ماه‌ها حوزه فرهنگ را تعطیل کردند. به خاطر دارید بنده از این افراد دعوت به کار می‌کردم، اما دیگران با هنرمندانی که می‌خواستند بیایند چه برخوردی داشتند.

اسماعیلی تاکید کرد: ما دنبال یک شرایط عادی بودیم اما خوشبختانه به یک رونق رسیدیم و این موضوع در اعداد و ارقام و آمار تئاتر، فیلم و موسیقی مشخص است.

او به برگزاری جشنواره موسیقی فجر اشاره و بیان کرد: جشنواره موسیقی فجر را حتی به جنوب شهر تهران و فرهنگسرای بهمن بردیم یا موضوع هنرهای تجسمی به شدت مورد استقبال است.

وی با تاکید بر اهمیت ارتقای کیفی محصولات، تصریح کرد: این دولت بنا دارد حوزه اخلاق و سبک زندگی ایرانی و اسلامی را در تولیدات هنری بگنجاند که بخش عمده این هدف در حال تحقق است؛ چنانچه در جشنواره فیلم فجر امسال بخش مهمی از آثار به مفاخر و موضوعات مهم تاریخی اشاره داشت. منظور ما از مفاخر تنها مقطع پس از پیروزی انقلاب نیست ما یک تاریخ ۱۴۰۰ ساله در اسلام و تاریخ چند هزار ساله ایران فرهنگی با عظمت داریم که همه اینها را باید در حوزه تولیدِ هنر جانمایی کنیم که در حال وقوع است و  سمفونی روح‌الله و یا سمفونی حاج‌ قاسم نمونه‌هایی از این موارد است.

وزیر فرهنگ بیان کرد: ان‌شاءالله با ریل‌گذاری‌های انجام‌شده سال آینده سال خوبی برای اصحاب فرهنگ و هنر باشد چراکه دولت برنامه‌های جدی در این زمینه دارد که بخش مهمی از آنها سال بعد به بار خواهد نشست.

او تاکید کرد: خانه جشنواره‌های فجر تهران نیز تا قبل از ۵۰ سالگی انقلاب اسلامی افتتاح خواهد شد.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا