تلویزیون بازتاب همه اقشار باشد/ نگاه طنز به رویکرد انتخاباتی سیما

یکی از مدیران رسانه ای با اشاره به رویکرد صداوسیما در برهه های مختلف بیان کرد که این رسانه باید همه اقشار مردم را در نظر بگیرد.

ایمان شمسایی از مدیران و فعالان حوزه رسانه درباره رویکرد برنامه‌های انتخاباتی در صداوسیما و اینکه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند به بیان کرد: اگر دنبال مرجعیت رسانه می‌گردیم و می‌خواهیم این مرجعیت متعلق به رسانه‌های رسمی باشد و نه رسانه های فیک و بی شناسنامه و مهم‌تر اینکه در اختیار رسانه‌های داخل کشور باشد باید صداهای داخل کشور و جامعه را بشنویم.

مدیرکل پیشین مطبوعات و خبرگزاری‌های وزارت ارشاد تصریح کرد: لازمه مرجعیت رسانه ای این است که حرف مخالف و موافق را با هم بشنویم البته گاهی هم انعکاس هر ۲ وجود دارد ولی اشکال در مدل ادبیات است و حتی ممکن است حرف موافق هم ادبیات درست و مطلوبی نداشته باشد بنابراین کار رسانه ملی این است که حرف‌های موافق و مخالف را در بسته بندی شایسته به مخاطب ارایه کند.

وی اضافه کرد: البته ما قرار نیست صرفاً طرح مساله کنیم ما تابلو اعلانات نیستیم، رسانه مصلح کل هم نیست و قرار نیست برای همه اتفاقات راه حل ارایه کند اما باید تعاملی باشد و مرز سیاه نمایی و انتقاد همین است که نقطه تاریک را بگوییم و روزنه امید را هم بیان کنیم و بگوییم مسیر از کدام طرف است.

شمسایی با تاکید بر لزوم بازنمایی نظرات همه اقشار و اصناف مردم در رسانه ملی یادآور شد: باید مردم را از هر طیف در رسانه ملی نشان داد نه اینکه صرفا سلبریتی ها یا ژورنالیست ها را نمایش دهیم بلکه باید نظرات همه مردم از استاد دانشگاه تا هر قشری در یک روستای دورافتاده را شامل شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ۲ روزنامه ای که مدیر مسؤول آن‌ها از طرف رهبر انقلاب تعیین می شود، بیان کرد: روزنامه اطلاعات متعلق به اصلاح طلب هاست و وقتی سیدعباس صالحی از طرف رهبر انقلاب جایگزین مرحوم سیدمحمود دعایی می شود رهبری در حکم انتصاب می فرمایند «این روزنامه سخنگوی قشرهایی از مردم عزیز بوده» و به این ترتیب مخاطب آن را به رسمیت می شناسند، پس رسانه ملی هم باید هر ۲ طیف را به رسمیت بشناسد اگرچه که باید شخصی را که عناد و دشمنی دارد، کنار گذاشت اما نمی توان این طیف های مختلف را نادیده گرفت.

شمسایی درباره اینکه چقدر این رویکرد تضارب آرا روی آنتن دیده می شود عنوان کرد: مدتی است که دیده می شود ولی به هر حال باید تمرین کنیم که حرف‌های شاذ هم روی آنتن بیان و سخنانی از جنس دیگر هم شنیده شود. البته این برنامه ها نباید فقط متعلق به الان باشد یا برنامه ای مثل «شیوه» نباید فقط در یک برهه پررنگ شود.

وی در پایان با اشاره به ویدیوهایی که از طرف مردم در نقد رویکرد تلویزیون در ایام انتخابات ساخته شده است، یادآور شد: فیلم طنزی ساخته اند که خانمی با پوششی متفاوت و خارج از هنجار به عنوان گوینده اخبار حضور دارد و بعد از انتخابات پوشش او دوباره به مدل روتین صداوسیما تغییر می کند وقتی چنین تعبیری از فضای این روزهای تلویزیون می شود انگار چنین چیزی وجود دارد که برایش طنز می سازند.

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا