جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی؛ مشعلی درخشان برای وحدت و همبستگی

عضو شورای اجرایی ایالت پنانگ مالزی در آیین افتتاحیه اکران فیلم‌‎های ایرانی گفت: سینمای ایران با سابقه‌ای غنی و روایت‌های منحصر به فرد شناخته می‌شود. امیدواریم این جشنواره مشعلی درخشان برای وحدت و همبستگی در جامعه متنوع و پویای ما باشد.

در ادامه برگزاری جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی ۲۰۲۴، آیین افتتاحیه اکران فیلم‌‎های ایرانی با حضور نماینده سروزیر ایالت پینانگ مالزی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی، کنسول اندونزی در مالزی و علاقه‌مندان سینمای ایران در سینمای «گلد اسکرین» جزیره پینانگ مالزی برگزار شد.

حبیب رضا ارزانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی با تشکر از مجموعه سینمایی گلد اسکرین مالزی و حامیان این جشنواره به ظرفیت خوب سینما برای معرفی فرهنگ‌ها و ارزش‌ها اشاره کرد و گفت: بسترهای فرهنگی بسیاری بین دو کشور وجود دارد که می‌توان با سرمایه‌گذاری و تفاهمات مشترک فیلم های بسیاری را خلق کرد.

وی افزود: فرصت حضور این جشنواره در جزیره زیبای پینانگ با توجه به سابقه تاریخی آن آغازی برای تعامل بیشتر ایران با این منطقه از مالزی است که امیدواریم که برگزاری سالانه این جشنواره در این جزیره زیبا فرصت این تعاملات فرهنگی را با زبان سینما فراهم کند .

سینمای ایران سابقه‌ای غنی و طولانی دارد

جیسون هنگ موی لی عضو شورای اجرایی ایالت پنانگ به نمایندگی از سروزیر این ایالت در آیین گشایش جشنواره سینمای ایران در پینانگ گفت: این جشنواره فرصتی برای تجلیل از قدرت هنر و فرهنگ در برقراری ارتباط میان مردم و گذر از مرزها است. سینمای ایران با سابقه‌ای غنی و طولانی، روایت‌های منحصر به فرد، بازی‌های تأثیرگذار و فیلمبرداری خیره کننده شناخته می‌شود. این سینما پنجره‌ای به سوی میراث فرهنگی غنی ایران و بازتابی از دیدگاه‌ها و تجربیات متنوع مردم آن است.

عضو شورای اجرایی ایالت پنانگ افزود: از طریق سینما می‌توانیم درک عمیق‌تری از فرهنگ‌ها، سنت‌ها و شیوه‌های مختلف زندگی به دست آوریم. این جشنواره همه را تشویق می‌کند تا از این فرصت برای غرق شدن در زیبایی و پیچیدگی سینمای ایران، باز کردن ذهن و قلب به روی دیدگاه‌های جدید استفاده کنند. امیدواریم این جشنواره مشعلی درخشان برای وحدت و همبستگی در جامعه متنوع و پویای ما باشد.

لزوم تقویت روابط سینمایی ایران و مالزی

نرگس آبیار کارگردان مطرح ایرانی نیز گفت: در طول اقامت چند روزه خود در مالزی، هیچگاه احساس غربت نکردم. گویی پیوندی ناگسستنی میان فرهنگ ایران و مالزی وجود دارد که این حس همبستگی را به ارمغان می‌آورد. به نظر من، سینمای ایران با مضامین و مفاهیمی که به تصویر می‌کشد، برای مردم مالزی قابل درک و همذات‌پنداری خواهد بود.

وی ادامه داد: به همین ترتیب، مخاطبان ایرانی نیز می‌توانند با سینمای مالزی ارتباط برقرار کرده و از آن لذت ببرند. بنابراین، برگزاری چنین جشنواره‌هایی که به تبادل و تعاملات فرهنگی می‌انجامد، امری ضروری به نظر می‌رسد. بدون شک، این رویداد ارزشمند، گامی مؤثر در جهت تقویت روابط سینمایی بین دو کشور ایران و مالزی خواهد بود.

آبیار در ادامه با اشاره به فیلم شیار ۱۴۳ و تجربه فیلم سازی خود به عنوان یک زن فیلمساز ایرانی گفت: در سینمای امروز، شاهد غیبت نگاه زنانه در پرداخت به بسیاری از موضوعات هستیم. این کمبود، ضرورت حضور پررنگ‌تر زنان در عرصه فیلمسازی را بیش از پیش آشکار می‌کند. ورود زنان به این عرصه، دریچه‌ای نو به سوی روایت‌های ناگفته و دیدگاه‌های مغفول مانده خواهد گشود و به واسطه ظرافت‌های ذاتی و نگاه صلح‌جویانه زنان، زمینه ساز انتقال پیام صلح و همزیستی در جامعه بشری خواهد شد.

نمایش «شیاره ۱۴۳» به کارگردانی نرگس آبیار در مالزی

در ادامه این برنامه، با تقدیر از نرگس آبیار هنرمند ایرانی، جیسون هنگ موی لی، عضو شورای اجرایی ایالت پنانگ و عادل تجسمی از حامیان این جشنواره توسط رایزن فرهنگی ایران در مالزی ،” فیلم شیار ۱۴۳ “به نمایش گذاشته شد.

دومین جشنواره آثار و تولیدات سینمایی ایران (۸ اسفندماه) با اکران فیلم هناس و با استقبال علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایران در سالن سینمای گلدن اسکرین میدولی کوالالامپور آغاز به کار کرد.

شش اثر سینمایی «هناس» ساخته حسین دارابی، «حوض نقاشی» ساخته مازیار میری، «شیار ۱۴۳» ساخته نرگس آبیار، «امروز» ساخته رضا میرکریمی، «بادیگارد» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و «بدون قرار قبلی» ساخته بهروز شعیبی در سینماهای سه شهر کوالالامپور، پوتراجایا و پینانگ ۱۰ تا ۲۰ اسفندماه به نمایش گذاشته شده است.

جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی؛ مشعلی درخشان برای وحدت و همبستگی

این جشنواره از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی و با حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و پشتیبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این کشور و با همکاری مجموعه سینماهای گلدی اسکرین مالزی، مرکز توسعه همکاری‌های سینمایی مالزی، مؤسسه مطالعاتی پژوهشی Asia West East (Asia WE) با حمایت آژانس مسافرتی Better Booking، رستوران کابل دربار و آژانس مسافرتی Pearl Island Holiday برگزار می‌شود.

اولین دوره این جشنواره نیز با اکران ۶ فیلم و با حضور کارگردانان و بازیگران ایرانی در روزهای ۱۶ تا ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۹۶ به مدت ۱۱ روز در سه شهر مالزی برگزار شده بود.

در دهه‌های اخیر، به‌ویژه دهه هفتاد، سینمای مالزی گام‌هایی در جهت بهره‌مندی از تجارب منحصر به فرد سینمای ایران برداشته است. این تعاملات، که در سطوح مختلف نمود یافته، نشان‌دهنده میل و رغبت سینماگران مالزی به تبادل دانش و ایده با همتایان ایرانی خود است.

حضور چهره‌های برجسته‌ای از سینمای ایران، نظیر عزت‌الله انتظامی و … در جشنواره‌های سینمایی مالزی، فرصتی مغتنم برای تبادل تجارب و آشنایی با فرهنگ و هنر دو کشور فراهم کرده است. استقبال با شکوه از مجید مجیدی، کارگردان نام‌آشنای ایرانی، در این سال‌های گذشته، گواه دیگری بر علاقه‌مندی مردم مالزی به سینمای ایران است.

شرکت فیلم‌های مطرح ایرانی در جشنواره‌های مالزی در سال‌های اخیر، دریچه‌ای به سوی سینمای ایران گشوده و مخاطبان مالزیایی را با تنوع و عمق آثار سینمایی ایران آشنا کرده است. این حضور، ضمن معرفی ظرفیت‌های سینمای ایران، زمینه‌های لازم برای همکاری‌های مشترک در زمینه تولید فیلم را نیز فراهم می‌کند.

فیلم سینمایی «لحظه بی‌پایان» یا «جانجی زهان» (به زبان مالایی) یکی از اولین محصولات مشترک ایران و مالزی است که فیلمبرداری، تدوین و سایر مراحل تولید آن در سال ۱۳۹۶ انجام شد و به نمایش در آمد.

این فیلم که سرمایه‌گذار مالزیایی آن شبکه ماهواره‌ای آستروست دو تهیه‌کننده؛ محمدعلی حسین‌نژاد از ایران و ‘زابرینا فرناندز’ از مالزی داشت. کارگردان این فیلم نیز ‘برنارد شولی’ یکی از کارگردان‌های کشور مالزی بود. ‘نورفزورا’ بازیگر مالزیایی و از فعالان عرصه سینما در جنوب شرق آسیا نقش اصلی زن فیلم را بازی کرده است. ‘امیررضازاده’ هم به عنوان نقش اول مرد این فیلم هنرنمایی کرده است.

در ماه‌های اخیر، تلاش‌هایی برای ایجاد همکاری مشترک بین تهیه‌کنندگان ایرانی و مالزی در زمینه ساخت فیلم‌های سینمایی و مستند در حال انجام است. این امر می‌تواند فضای جدیدی برای تعاملات سینمایی بین این دو کشور از منطقه جهان اسلام فراهم کند.

منبع: ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا