رادیو کتاب افتتاح شد

رادیو کتاب امروز چهارم اردیبهشت افتتاح شد و قرار است تا پایان نمایشگاه کتاب به فعالیت بپردازد.

به گزارش مهر، آیین راه اندازی رادیو کتاب امروز سه شنبه چهارم اردیبهشت در ساختمان شهدای رادیو با حضور مدیران رادیو و مسئولانی همچون حمید شاه آبادی معاون صدا، غلامعلی حدادعادل و … برگزار شد.

مهدی شاملو مدیر تولید چند رسانه ای و فضای مجازی معاونت صدا در ابتدای مراسم راه اندازی رادیو کتاب در سخنانی گفت: امروز مخاطبان در فضای مجازی سهم زیادی دارند.

وی ادامه داد: ایدانصدا زیر مجموعه فضای مجازی رادیو است که در فصل جدید فعالیت های خود پایگاه جامع کتاب گویا نیز به آن اضافه شده است. دست اندرکاران رادیو نمایش در فعالیت های این پایگاه نقش به سزایی دارند و این پایگاه در چند روز گذشته به صورت آزمایشی افتتاح شده که استقبال خوبی هم از آن صورت گرفته است.

محمد سرشار نویسنده و گوینده قدیمی رادیو نیز با تبریک سالگرد تاسیس رادیو بیان کرد: امیدوارم رادیو به وظیفه اصلی خود که آگاهی بخشی و سرگرمی است، ادامه دهد و هر سال بهتر از گذشته عمل کند.

در ادامه مراسم غلامعلی حدادعادل درباره رادیو عنوان کرد: برای من جای خوشبختی است که شاهدم امکان دیگری برای فارسی زبانان فراهم است که بیشتر به کتاب دسترسی داشته باشند چون همه ما علاقمندیم کتاب های بیشتری خوانده شود.

وی ادامه داد: آغاز به کار پایگاه کتاب گویا و رادیو کتاب مرا خیلی خوشحال کرد. از وقتی که فناوری های ارتباطی افزایش یافته همراه شدن صدا و کتاب بیشتر ترویج یافته است چرا که چاپ از اینکه احساس شاعر و نویسنده را منعکس کند، ناتوان است اما صدا می تواند این حس را انتقال دهد بنابراین اهتمام رادیو به این کار ستودنی است.

حدادعادل با درخواست اینکه رادیو کتاب موقتی نباشد، گفت: مژده داده اند که در ایام نمایشگاه کتاب تجربه رادیو کتاب را شاهد هستیم اما من پیشنهاد می کنم این اتفاق موقتی نباشد و رادیوی دایمی درباره کتاب راه بیندازید. اگر رادیوی دایمی داشته باشیم فواید کتاب خوانی به شیوه سنتی فراهم می شود و کمک خوبی هم برای نابینایان است. بسیاری هم شرایط زندگیشان اجازه نمی دهد که چشم بر کتاب بیندازند و اگر رادیویشان باز باشد و کتاب بخواند خیلی می توانند بهره ببرند.

وی اضافه کرد: مردم از طریق رادیو کتاب می توانند درست خواندن را یاد بگیرند. اگر ما رادیویی داشته باشیم که متون کهن فارسی در آنجا درست خوانده شود حتی افراد بیسواد نیز در جامعه دشوارترین متن ها را به راحتی متوجه می شوند.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با انتقاد از برخی مجریان صداوسیما عنوان کرد: یکی از مشکلات در صداوسیما این است که مجریانی که شعر را درست بخوانند، اندک هستند. چند روز پیش تولد امام سجاد (ع) بود و گوینده خبر در گزارش خود از صحیفه سجادیه با واژه ای اشتباه یاد کرد. گاهی از این اشتباهات مسایلی درمی آید که حیرت آور است.

وی با تشکر از متولیان راه اندازی رادیو کتاب با بیان یک نکته تصریح کرد: اگر تلاش شود عده ای تربیت شوند و بیاموزند که کتاب و مخصوصا شعر را درست بخوانند شما خدمت بزرگی به زبان فارسی کرده اید. کاری که شما شروع کرده اید به یک پشتوانه نیاز دارد و آن هم یک کتابخانه خوب و روزآمد است. بسیاری از شایعات و شبهاتی که در فضای مجازی مطرح می شود با کمک کتاب ها رفع خواهند شد و شما در مسیر راه اندازی کتاب به کتابدار و کتاب شناس نیاز دارید.

حدادعادل در پایان سخنانش با ذکر خاطره ای به اهمیت کتاب هایی چون گلستان اشاره و بیان کرد: من در اسفند ۱۳۳۵ به مدرسه می رفتم و آن زمان به خاطر دارم به ما تکلیف عید دادند که یکی از تکلیف های ما این بود که یک دور از ابتدا تا انتهای گلستان را بنویسیم. من ۱۱ سال داشتم و این کار را انجام دادم. آن زمان کتاب گلستان چنین اهمیتی داشت که دوباره باید به این جایگاه مهم خود بازگردد.

در بخش دیگری از این مراسم پایگاه جامع کتاب گویا افتتاح شد و همچنین رضا سرشار گوینده «قصه های ظهر جمعه»، جواد پیشگر هنرمند و کارگردان رادیو نمایش، بهروز رضوی گوینده، میکاییل شهرستانی کارگردان رادیو نمایش و امید زندگانی بازیگر رادیو نمایش تجلیل شدند.

در ادامه تجلیل های این مراسم صادق رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به حضور حدادعادل در این شبکه رادیویی بیان کرد: آقای حدادعادل سال ها در این شبکه به صورت افتخاری تدریس کرده است و ما از درس های او آموخته ایم و اینجا به نوعی با این تجلیل خواستیم، جبران کنیم.

حدادعادل بعد از دریافت لوح بیان کرد: من حاضرم مبلغی هم به رادیو بدهم تا صدایم پخش شود.

وی همچنین با خنده گفت: اجازه دهید من فقط به دریافت لوح اکتفا کنم و بخش دوم تجلیل را به خود رادیو برگردانم چون بیشتر احتیاج دارد.

محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی بیان کرد: کشور ما زمانی نامش با نام کتاب و شاعران و نویسندگان پرآوازه مطرح بود و امیدوارم با گشایش چنین برنامه هایی دوباره نام کتاب مطرح شود. رادیو کتاب کمک می کند که بتوانیم به مسایل چاپ و نشر کتاب و ترویج کتابخوانی بپردازیم به ویژه که باید بازار بین المللی کتاب را هم فراهم کنیم.

سپس رضا ساکی طنزپرداز در شوخی هایی خطاب به مدیران رادیو کتاب و مردم بیان کرد: از متولیان رادیو کتاب خواهش میکنم در فواصل رادیو کتاب ملودی پخش نکنید. خواهش می کنم موسیقی باکلام هم پخش نکنید و به یک بهانه ای نخواهید گفتگوی کارشناسان را به یک قطعه باکلام پیوند بزنید. از مخاطبان هم خواهش می کنم با رادیو کتاب تماس نگیرند و درخواست کنند که موسیقی و ترانه پخش شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا